•                  
چهارشنبه , ۰۸ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 27

بی‌خبری مطلق از وضعیت شهروندان بهائی بازداشت شده در کرج

0
202

بهائیان کرج .jpgهشت شهروند بهائی ساکن کرج که طی یک ماه گذشته پس از تفتیش منزل توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده‌اند، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان به‌سر می‌برند. خانواده‌های این شهروندان اطلاعی از وضعیت آنها ندارند و بازداشت‌شدگان فقط طی تماس تلفنی از انتقالشان به زندان اوین اطلاع رشانی نمودند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، هشت شهروند بهائی به نام‌های “پروان معنوی”، “الهام سلمانزاده”، “هومن خوشنام”، “پیام شبانی”، “پیمان معنوی”، “مریم غفارمنش”، “جمیله پاکرو (محمد حسین)” و “کیانوش سلمانزاده” که از تاریخ ۲۵ شهریور تا ۲۵ مهرماه ۹۷ در شهر کرج بازداشت شده‌اند، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان اوین بسر می‌برند. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “شهروندان بهائی بازداشت شده در کرج پس از بازداشت به صورت تلفنی از انتقالشان به زندان اوین خبر داده‌اند و علیرغم پیگیری خانواده‌ها کماکان اطلاعی از وضعیت آنها در دست نیست”. صبح روز سه‌شنبه ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷، دو شهروند بهائی ساکن کرج به نام‌های “پروان معنوی” و “الهام سلمانزاده” پس از تفتیش منازل و ضبط لوازم شخصی و کتاب‌ها توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده‌اند. همچنین طی روزهای سوم و چهارم مهرماه سال جاری دو شهروند بهائی دیگر در این شهر به‌ نام‌های هومن خوشنام و پیام شبانی و در تاریخ ۲۵ شهریورماه نیز ۴ شهروند بهائی دیگر در کرج به نام‌های “پیمان معنوی“، “مریم غفارمنش”، “جمیله پاکرو (محمدحسین)” و “کیانوش سلمانزاده” بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

طی یک ماه گذشته شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور با افزایش فشار از سوی نهادهای امنیتی-قضایی ایران روبرو شده‌اند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: