•                  
یک شنبه , ۱۶ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 7

تأیید حکم اعدام یک متهم در دیوان عالی کشور

0
280

imgid155613-765x510حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل پس از سه بار ارجاع به دیوانعالی عالی کشور، تایید شد. به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رکنا، حکم اعدام مردی که در پرونده ای به قتل متهم شده بود، از سوی دیوان عالی تأیید شد. این پرونده در شعبه ۱۱۳۳ دادگاه کیفری استان تهران مورد بررسی قرا گرفت و قاضی این شعبه با اکثریت آرا قتل را عمدی تشخیص داد و متهم را به قصاص نفس محکوم کرد. اما شعبه شانزدهم دیوان عالی کشور با اشاره به وجود نشانه هایی مبنی بر نامتعادل بودن متهم از نظر روحی و روانی و لزوم ارجاع به کمیسیون روان پزشکی برای بررسی وضعیت تعادل روحی و روانی متهم و نیز لزوم ارجاع به کمیسیون کارشناسی تصادفات رای ابتدایی دادگاه را نقض کرده و پرونده را به همان شعبه ارجاع کرد. در این مرحله کمیسیون روان پزشکی اظهار عقیده کرده که دلیل پزشکی مبنی بر ابتلا متهم به اختلال روانی در حدی که قوه تشخیص و تمیز را حین ارتکاب جرم از وی سلب نماید به دست نیامده است.

هیأت کارشناسی تصادف نیز تشخیص عمد یا غیر عمد بودن برخورد خودرو با عابر را خارج از وظیفه خود دانسته است و شعبه ۱۱۳۳ دادگاه کیفری استان تهران مجددا و این بار اکثریت آرا با احراز عمدی بودن قتل، حکم به قصاص نفس صادر کرده است.

شعبه شانزدهم دیوان عالی کشور در این مرحله با اعتقاد به عدم کافی بودن نشانه ها و شواهد برای فهمیدن عمدی بودن قتل، حکم قصاص را نقض و پرونده را به شعبه هم عرض ارجاع کرده است.

شعبه دوم دادگاه کیفری یک تهران پس از جلب نظر کمیسیون هفت نفره روان پزشکی مبنی بر اینکه در حال حاضر و در زمان ارتکاب جرم دلیلی بر عدم تعادل روانی بدست نیامد رای اصراری بر قصاص نفس متهم صادر کرده است.

شعبه شانزدهم دیوان عالی کشور با این استدلال که شبهه و تردید جدی در عمدی بودن قتل به قوت خود باقی است، رای اصراری شعبه دوم دادگاه کیفری یک تهران را قابل تایید ندانسته و پرونده را برای طرح در هیات عمومی شعب کیفری دیوان عالی کشور ارسال کرد.

اعضای هیات عمومی دیوان عالی کشور نیز پس از شنیدن نظرات تعدادی از موافقان و مخالفان در مورد وجود یا عدم وجود شبهه در عمدی بودن قتل و همچنین نظر معاون دادستان کل کشور مبنی بر عدم وجود شبهه و صحت حکم قصاص نفس، با اکثریت آرا رای شعبه دوم دادگاه کیفری یک تهران مبنی بر ارتکاب متهم به قتل عمدی را تایید کردند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: