•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

تائید حکم اعدام یک کودک- مجرم متهم به قتل در دیوان عالی کشور

0
270

پسر نوجوانی که متهم است در سن ۱۴ سالگی دوستش را به قتل رسانده بود، پس از دوبار نقض حکم در دیوان عالی کشور، صبح دیروز با تأیید حکم اعدام از سوی قضات دیوان عالی کشور روبه‌رو شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایران، این پرونده از سال ۹۰ و زمانی که مهرداد متهم به “قتل”، به همراه چند نفر از دوستانش به جشن تولد پوریا دعوت شده بود آغاز شد. مهرداد در نخستین بازجویی‌ها مدعی شد دوستش سهیل که در جشن تولدش مشروبات الکلی مصرف کرده بود در حالت مستی به وی تعرض کرده بود. همچنین پس از این اتفاق موضوع را برای دوستانش بازگو کرده و آبروی او را برده بود. مهرداد که به افسردگی مبتلا شده بود به فکر انتقام‌جویی از سهیل افتاد. متهم در ادامه اظهاراتش گفت: “بعد از چند روز که از جشن تولد گذشته بود، سهیل با من تماس گرفت تا برای دیدنش به پارک بروم. آنجا با وی درگیر شدم و با دو تسمه گردنش را محکم بستم تا جان سپرد. پس از آن جنازه‌اش را پشت شمشادها پنهان کردم و به خانه رفتم و از پدرم کمک خواستم. اما وقتی متوجه شدم که پدرم قصد دارد من را به پلیس معرفی کند، فوراً خانه را ترک کردم و به سراغ پوریا رفتم و به همراه او که از کل ماجرا باخبر بود به پارک رفتیم تا جنازه را با استفاده از یک کیسه خواب به خارج از شهر منتقل کنیم که همان موقع پلیس آمد و ناچار به فرار شدیم”. من قبول دارم مرتکب قتل شده‌ام و خودم را مستحق مرگ می‌دانم. پس از اظهارات متهم، وکیل اولیای دم ضمن رد ادعاهای مهرداد مدعی شد: “او دروغ می‌گوید که قربانی او را آزار داده است. با این ترفند به‌دنبال فرار از اعدام است. او از کودکی بچه شروری بوده و بارها با استفاده از چاقو و سلاح سرد با دوستانش درگیر شده است”.

این متهم در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد و از اعدام معاف و به پرداخت دیه و زندان محکوم شد که حکم صادره با اعتراض اولیای دم در دیوان عالی کشور تأیید نشد.

پس از آن پرونده به شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران رفت و متهم ادعای مهدورالدم بودن قربانی را مطرح کرد که مورد پذیرش قضات قرار گرفت و دوباره از اعدام نجات یافت.

این بار نیز با اعتراض اولیای دم، حکم صادره در دیوان عالی کشور شکسته شد تا مهرداد برای سومین بار در شعبه پنجم پای میز محاکمه بایستد.

این متهم در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی محاکمه شد و قضات با وجود دفاعیات وکیل متهم و براساس محتویات پرونده و اظهارات خود متهم، او را به اعدام محکوم کردند که این حکم از سوی قضات دیوان عالی کشور تأیید شد.

مجازات کودکان در ایران و از جمله صدور حکم اعدام برای آنان در موارد مختلف از جمله درگیری و قتل، قاچاق مواد مخدر و… همواره یکی از چالش‌های مهم نقض حقوق بشر در ایران بوده است.

در حالی که ایران از ۲۵ سال پیش به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته که طبق آن اعدام کودکان مجرم ممنوع است، در سال ۹۶ دستکم ۴ کودک مجرم پس از رسیدن به سن قانونی اعدام شدند و در سال جاری نیز تاکنون چندین کودک مجرم اعدام شده و یا به اعدام محکوم شده‌اند.

ایران به همراه پاکستان، عربستان سعودی و یمن از معدود کشورهایی است که مجرمانی که در کودکی جرمی مرتکب شده‌اند را اعدام کرده‌اند. پیش‌تر در بهمن‌ماه سال گذشته دیده‌بان حقوق بشر از ایران خواسته بود فوراً و بدون پیش شرط استفاده از مجازات اعدام برای جرایم مرتکب شده توسط کودکان زیر ۱۸ سال را پایان بخشد و به سمت منع کامل مجازات مرگ حرکت کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: