•                  
شنبه , ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱
شنبه, می 21

تائید حکم شش ماه حبس تعزیری جدید برای سعید شیرزاد زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر

0
276

سعید شیرزاد .jpgمدت محکومیت سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که در خردادماه سال گذشته حکم محکومیت قطعی خود به تحمل ۵ سال حبس تعزیری را دریافت کرده بود با اجرایی شدن حکم یک سال حبس تعلیقی از بابت پرونده‌ای قدیمی به شش سال حبس افزایش یافت.

به گزارش حقوق بشر در ایران  ، سعید شیرزاد درحالی‌که حبس ۶ ساله خود را تحمل می‌کرد با دو پرونده جدید دیگر روبرو شد که یکی از آنها که برگرفته از اعتراض سعید شیرزاد و هم بندیانش در پی انتقال زندانیان سیاسی به بندی فوق امنیتی در زندان رجایی شهر کرج بود. وی در این پرونده توسط شعبه ۱۱۶۲ دادگاه کیفری ۲ تهران به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم طی روزها اخیر عیناً تائید و به وی ابلاغ شد. حکم محکومیت ۶ ماه حبس تعزیری سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج عیناً تائید شد. مرداد‌ماه سال گذشته، انتقال اجباری زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج به یک بند امنیتی-ویژه توسط نهادهای امنیتی اعتراضات متعدد و طولانی زندانیان سیاسی این زندان را به همراه داشت که سعید شیرزاد نیز از جمله معترضان بود. در خلال این اعتراضات دو پرونده برای این زندانی مفتوح شد. در یکی از این پرونده‌ها مربوط به آذرماه سال گذشته آقای شیرزاد و ۳ زندانی سیاسی دیگر به نام‌های امیر قاضیانی، سعید پورحیدر و ابراهیم فیروزی به تخریب اموال عمومی زندان متهم شدند. در این پرونده که نزد شعبه ۳ بازپرسی دادسرای اوین مفتوح شد برای آقای شیرزاد قرار وثیقه ۷۰ میلیون تومانی صادر شده بود.

در اردیبهشت‌ماه سال جاری، حکم شش ماه حبس تعزیری توسط شعبه ۱۱۶۲ دادگاه کیفری ۲ تهران به اتهام “تخریب اموال زندان و اخلال در نظم زندان” از بابت این پرونده که جلسه دادرسی آن در تاریخ ۷ بهمن ۱۳۹۶ برگزار شده بود، به وی ابلاغ شد.

گفتنی است مدت محکومیت سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که در خردادماه سال گذشته حکم محکومیت قطعی خود به تحمل ۵ سال حبس تعزیری را دریافت کرده بود چندی پیش با اجرایی شدن حکم یک سال حبس تعلیقی از بابت پرونده‌ای قدیمی به شش سال حبس و با این حکم جدید محکومیت وی به شش سال و نیم افزایش یافت.

بر اساس احکام قطعی، تاریخ آزادی آقای شیرزاد که از سال ۹۳ در زندان به سر می‌برد، پاییز سال ۱۳۹۹ تعیین شده است.

لازم به ذکر است، حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۰ تیر ۱۳۹۷ گزارشی مبنی بر محرومیت این زندانی سیاسی از درمان، علیرغم تأکید پزشکان منتشر کرده بود.

در این گزارش آمده بود که سعید شیرزاد دچار دیسک کمر و التهاب شدید اسپاسم در ناحیه پایین کمر است و تنها با واکر قادر به راه رفتن بود. وی با وجود تأکید پزشکان متخصص و بهداری زندان مبنی بر نیاز به تحت درمان بودن و اعزام به بیمارستان، باوجود گرفتن نوبت از پزشک با هزینه شخصی، مسئولان زندان بارها از اعزام وی به مراکز درمانی جلوگیری کرده‌ بودند.

لازم به یادآوری است سعید شیرزاد، فعال سیاسی، در دوازدهم خردادماه ۱۳۹۳، در محل کار خود در پالایشگاه تبریز بازداشت و ابتدا به زندان اوین منتقل شد و پس از مدتی به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

این زندانی سیاسی پس از چندین مرتبه تعویق دادرسی، نهایتاً شهریورماه ۱۳۹۴ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور وکیل او امیرسالار داودی پس از گذشت پانزده ماه از تاریخ بازداشتش، به اتهام «ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﻭ ﺗﺒﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮﺭ» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.
جلسه دادگاه تجدیدنظر سعید شیرزاد ۲۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۶ پس از گذشت حدود یک سال و نیم از تاریخ دادگاه بدوی در فضایی پرتنش در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مستقر در دادگاه انقلاب، برگزار شد.

همین‌طور لازم به اشاره است، سعید شیرزاد پیش‌تر در ٣١ مردادماه ۱۳۹۱، زمانى که براى امداد و کمک‌رسانی به مردم زلزله زده آذربایجان شرقى به اهر رفته بود، در ماجرای موسوم به “امدادرسانان کمپ سرند” بازداشت و پس از گذراندن ١٩ روز با قید کفالت از زندان آزاد و مدتی بعد به یک سال حبس تعلیقی از بابت آن محکوم شد.

حقوق بشر در ایران پیش‌تر در گزارشی به بررسی آخرین وضعیت سعید شیرزاد و پرونده‌های مفتوحه علیه وی پرداخته بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: