پنج شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 8

تبدیل حبس تعزیری ثمین احسانی، شهروند بهایی به رای باز

0
71

حقوق بشر در ایران ـ امروز دوشنبه ۱ خرداد ماه ۱۴۰۲، محکومیت حبس تعزیری صادره بر علیه ثمین احسانی، شهروند بهایی به رای باز تبدیل و این شهروند بهایی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، ثمین احسانی، زندانی عقیدتی و شهروند بهایی محبوس در زندان اوین، ابلاغیه تبدیل حبس تعزیری به رای باز خود را از شعبه اجرای احکام دادسرای ناحیه ۳۳ تهران دریافت و سپس از زندان اوین آزاد شد. این شهروند بهایی در حال سپری کردن بخشی از مجموع حبس تعزیری ۵ ساله خود است. 

به نقل ا یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”با توجه به اینکه فرزند ثمین احسانی، مدت زیادی است که مادرش دور مانده و این  مساله منجر به مشکلات روحی و روانی برای او شده بود پس از ارسال درخواست به شعبه اجرای احکام دادسرای زندان اوین و اعلام موافقت دادستانی بعنوان ضابط قضایی پرونده این شهروند بهایی و حکم جدید صادره، باقی مانده حبس خانم احسانی بصورت رای باز سپری خواهد شد.”

لازم به اشاره است، ثمین احسانی، در تاریخ ۲۵ خردادماه ۱۴۰۱، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود پس از احضار به واحد اجرای احکام دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، بازداشت و به زندان اوین منتقل و در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، به مرخصی اعزام و پس از اتمام دوران مرخصی در تاریخ  ۲ فروردین ماه ۱۴۰۲، به زندان اوین بازگشته بود. 

این فعال حقوق کودک، در تاریخ ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۱، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با اتهامات (اجتماعی و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور) و (عضویت در گروهک غیرقانونی فرقه ضاله بهائیت)، محاکمه و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم و حکم صادره در تیرماه ۱۳۹۱ به او ابلاغ شد. 

با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده ثمین احسانی به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران، در تاریخ ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۱، حکم صادره بدوی بر علیه این شهروند بهایی عینا تائید شد. 

ثمین احسانی در تاریخ ۲۶ مردادماه ۱۳۹۰ در حالی که برای رفع مشکل پاسپورت خود به شعبه بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، مراجعه کرده بود بازداشت و پس از انتقال به بند۲ الف سپاه پاسداران و طی‌ مراحل بازجویی پس از ۱۱ روز به سلول های چند نفره در این بند امنیتی منتقل و در شهریور ماه ۱۳۹۰ با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۸۵ میلیون تومان آزاد شده بود. 

در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

شهروندان بهائی بر طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هاحقوق بشرپیروان سایر ادیانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانبهاییاناقلیت بهاییبیانیه جامعه بهائیثمین احسانی زندانی بهاییدادستان تهرانبهائیانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیپیروان بهاییتثمین احسانی زندانی بهائیبهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهائی دریرانحقوق بشر ایرانسرکوب شهروندان بهائی در جمهوری اسلامیپیروان بهائیتحبس با رای بازفعال مدنیبهاییجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییانمدیران جامعه بهاییزندانی رای بازاقلیتهای مذهبیشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهاییجامعه بهایی در ایرانمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیثمین احسانیثمین احسانی فعال حقوق کودکبهائیفعال حقوق کودکجامعه بهایی ایرانجامعه بهاییمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهاییثمین احسانی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیبهاییان ایرانسرکوب شهروندان بهائیمحرومیت جامعه بهائی از حقوق شهروندیزنان زندانی سیاسیثمین احسانی زندانی سیاسیحقوق بشر در ایرانجامعه بهائیبندزنان زندان اوینسرکوب شهروندان بهایی در ایارنرای بازثمین احسانی زندانی رای باز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: