•                    
  •                  
شنبه , ۰۲ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, سپتامبر 24

تبرئه سام رجبی، از فعالان محیط زیست در بازداشت از اتهام جاسوسی در دادگاه

0
476

سام رجبی فعال محیط زیست.jpgسام رجبی از فعالان محیط زیست, که از حدود هشت ماه پیش به همراه هفت تن دیگر از فعالان محیط زیست بازداشت شده بود از اتهام جاسوسی در دادگاه تبرئه شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا, سام رجبی فعال محیط زیست که از بهمن ماه سال گذشته به همراه هفت تن دیگر از فعالان محیط زیست و کاووس سید امامی بازداشت شده بود و به همراه پنج تن از این بازداشت شدگان متهم به جاسوسی شده بود که از اتهام جاسوسی نیز تبرئه شده است. محمدحسین آقاسی وکیل سام رجبی و چند تن دیگر از بازداشت شدگان محیط زیستی نیز در گفتگو ایسنا ضمن تائید این خبر اضافه کرد که اکنون آقای رجبی فقط با «اتهام اجتماع و تبانی به جهت ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» روبه‌رو است که در دادگاه به آن رسیدگی خواهد شد.به گفته آقای آقاسی، «کیفرخواست چهار متهم این پرونده تحت عنوان اتهام افساد فی‌الارض صادر شده است که دادستان نیز آن را تایید کرده و برای سه نفر دیگر اتهاماتی صادر شده که مجاز به بیان آن نیستم.» حقوق بشر در ایران در تاریخ ۸ مهر ماه در گزارشی از ارسال پرونده سام رجبی به دادگاه جهت رسیدگی به دادگاه انقلاب خبر داده بود. این نکته حائز اهمیت است   که اتهام افساد فی الارض، متوجه هر هشت نفر بازداشت شده فعال محیط زیست نیست. ۵ نفری که این اتهام علیه آنها مطرح شده، مراد طاهباز، نیلوفر بیانی، هومن جوکار، سپیده کاشانی و طاهر قدیریان هستند و باید در جلسات دیگری از دادگاه به اتهامات آنها نیز رسیدگی بشود. 

لازم به ذکر است محمد حسین آقاسی پیش از این نیز اعلام کرده بود برای  ۵ فعال محیط زیست در بازداشت قبلا اتهام جاسوسی مطرح شده بود ولی حالا با توجه به گزارش ارتش، وضعیت فرق کرده است: «ظاهرا ارتش مطالبی را در یک نامه به شکل گزارش‌گونه‌ برای شورای عالی امنیت ملی فرستاده و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی بدون هبچ اظهار نظری نامه را برای اطلاع آقای دادستان ارسال کرده‌اند و دادستان هم با توجه به این نامه تصمیم گرفتند که اتهام این افراد تغییر کند.» هفته گذشته غلامحسین محسنی اژه‌ای؛ سخنگوی قوه قضائیه نیز در نشست خبری اعلام کرد که پرونده بازداشتی‌های محیط زیست به علت یکسری ایرادات هنوز به دادگاه نرفته و کیفر خواست صادر نشده است. او اعلام کرده که قوه قضائیه در صدد رفع ایرادات است. «مراد طاهباز»، «سام رجبی»، «امیرحسین خالقی»، «هومن جوکار»، «سپیده کاشانی»، «نیلوفر بیانی» و «طاهر قدیریان»،«عبدالرضا کوهپایه»  کارکنان و مدیران مؤسسه «حیات وحش میراث پارسیان» هستند که بیش از هشت ماه است که در بازداشت موقت به سر می‌برند. آن‌ها فعالان محیط زیست هستند که بهمن ماه سال گذشته بازداشت شدند. کاوس سید امامی هم یکی دیگر از بازداشتی‌های محیط زیستی بود که نوزدهم بهمن ماه سال گذشته قوه قضائیه خبر خودکشی او در زندان را به خانواده‌اش اطلاع داد. کاووس سید امامی، فعال محیط زیست و استاد جامعه‌شناسی دانشگاه «امام صادق» بود و این خبر برای کسانی که سیدامامی را از نزدیک می‌شناختند، غیرقابل باور بود. خانواده سید امامی هم ادعای قوه قضادیه درباره خودکشی کاوس سید امامی را رد می‌کند.

همچنین عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در حاشیه نشست بررسی آسیب‌های اجتماعی در پاسخ به سئوالی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده فعالان محیط زیست اظهار کرد: “تقریبا حدود بیست روز پیش تحقیقات در مورد متهمان این پرونده به پایان رسیده بود؛ اما به دلیل نواقصی که داشت به شعبه بازپرسی بازگشت”. وی مدعی شد: “بازپرس چندی پیش از مراجع ذیصلاح مرتبط با امور نظامی در این پرونده استعلام گرفته بود که این مراجع پاسخ دقیق، روشن و گزارش مبسوطی به استعلام بازپرس داده بودند و بر اساس آن مشخص گردید اقداماتی که تعدادی از متهمان این پرونده انجام داده‌اند، تقرب جستن به اماکن نظامی در پوشش اقدامات محیط زیستی و کسب اطلاعات نظامی این محیط‌ها بوده است، لذا در مورد چهار نفر از متهمان عناوین اتهامی توسط بازپرس به دلیل تکمیل تحقیقات تغییر کرد”.

لازم به ذکر است که سام رجبی برای هشت ماه است که در بازداشت بسر میبرد و از زمان بازداشت هفت بار به قرار بازداشت خود اعتراض کرده است.

این نکته حائز اهمیت است که برخی از افراد بازداشت شده سابقه طولانی در فعالیت‌های حفاظت از محیط زیست و همکاری با دولت در حفظ گونه‌های حیات وحش ایران را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.