•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

تبرئه پنج فعال اجتماعی ساکن اردبیل از اتهامات مطروحه

0
304

پنج تن از فعالان اجتماعی ساکن اردبیل که  پیش تر در تاریخ ۳ بهمن ماه سالجاری توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب این شهر مورد محاکمه قرار گرفته بودند از اتهامات منتسبه تبرئه شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل پنج فعال اجتماعی ساکن این شهر را از اتهامات وارده تبرئه کرده است. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه این شهروندان در تاریخ ۳ بهمن‌ماه برگزار شده بود. اتهام عنوان شده علیه این افراد “تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت کشور” بود. رحیم غلامی، عسگر اکبرزاده، علی واثقی، مهدی هوشمند و سعید صادقی فر هویت پنج متهم این پرونده است. این افراد توسط ارگانهای امنیتی به “تشکیل گروههای غیرقانونی جهت برهم زدن نظم و امنیت داخلی کشور” متهم شده بودند. بر اساس دادنامه صادره دادگاه که در تاریخ ۳ بهمن ماه ۹۷، به ریاست قاضی عبداله قدیمی برگزار شده بود با استناد به اینکه “تشکیل دسته و جمعیت شامل پروسه خاص می‌باشد که در خصوص متهمین چنین چیزی متصور نمی‌باشد و درخصوص برهم زدن امنیت کشور، یک عمل زمانی از مصادیق جرایم علیه امنیت کشور محسوب می‌شود که مجرم با نیت اخلال در امنیت کشور، آن عمل را مرتکب شده باشد” و اینکه “اقدامات متهمین در راستای مسائل قومی، خواسته‌های آنها مطابق اصول قانون اساسی صورت گرفته و هیچگونه اقدام متضمن برهم زدن امنیت کشور از نامبردگان صادر نشده و به نظر تعمیم اخلال در امنیت کشور به مسائل و خواسته‌هایی که صراحت قانون اساسی دارد فاقد وجاهتی قانونی می‌باشد” رای بر برائت این شهروندان صادر شده است.
لازم به ذکر است این شهروندان در تاریخ ۱۱ تیرماه توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان در رابطه با مراسم قلعه بابک بازداشت  شده بودند و در تاریخ ۱۹ تیرماه با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

رحیم غلامی، عسگر اکبر زاده، علی واثقی، مهدی هوشمند و سعید صادقی فر اواخر ماه گذشته طی احضاریه‌های جداگانه‌ای به شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل احضار شده بودند.

پیش از این نیز, حقوق بشر در ایران طی گزارشی از تفتیش منزل برخی از این فعالان اجتماعی توسط نیورهای امنیتی اطلاع رسانی کرده بود.

فعالان اجتماعی ساکن آذربایجان شرقی و غربی در ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: