•                  
یک شنبه , ۱۰ مرداد , ۱۴۰۰
یکشنبه, آگوست 1

تبعید دو زندانى محکوم به اعدام عرب به زندان اصفهان

0
284

۲۱۵دو زندانى عرب اهل اهواز که پیش تر از بابت اقدام علیه امنیت ملی به اعدام محکوم شده بودند از بازداشتگاه اطلاعات اهواز به زندان اصفهان تبعید شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۶، طى تماسى از زندان اصفهان به خانواده هاى این دو محکوم گفته شده که “قاسم عبداله” و “عبدالله کرملاچعب” به زندان اصفهان منتقل شدند و فعلاً در قرنطیه هستند. قاسم بیت عبداله و عبدالله کرملاچعب (عبداللهى) از اهالی منطقه شوش، در شهریورماه ۱۳۹۶ به همراه ۷ متهم دیگر از بابت محاربه و ارتباط با گروههای خارج کشور و همینطور تبلیغ علیه نظام مورد محاکمه قرار گرفتند. حکم اعدام برای این دو متهم و برای سایرین نیز حکم حبس صادر شد. کلیه متهمان در دادگاه اتهامات وارده را انکار و نفی کرده اند. پس از گذشت مدت طولانی از بازداشت و سپس محکومیت این افراد دو متهم محکوم به اعدام تاکنون هیچگونه ارتباط تلفنی و ملاقات با خانواده خود نداشته اند.

یک منبع مطلع از وضعیت این افراد گفت “قاسم و عبدالله از روز دستگیرى تا سه روز پیش هیچگونه ارتباط تلفنی و ملاقات با خانواده نداشته اند. خانواده های آنان از روند قانونى طی شده منتهی به صدور حکم اطلاعى ندارند”.

منبع نزدیک به متهمان این پرونده به نقل از این زندانیان پیشتر گفته بود “ما را به تیراندازى به هیات عزادارى دزفول نیز هم متهم کَردند، اتهامى است که همه ما آن را قبول نکردیم و حتى قاسم و عبدالله به قاضى پرونده گفتند که اداره اطلاعات مى دانند که عاملان تیراندازى در صفى آباد دزفول چه کسانى هستند و ما هیچ ارتباطى با این موضوع نداریم”.

دو سال پیش افراد ناشناسى در صفی آباد دزفول سوار بر یک‌دستگاه خودروی سواری پژو به محل تکیه هیات عزاداری قمر بنی‌هاشم این شهر هجوم کرده اند و دو نفر را کشتند که چند روز بعد از این حادثه ۱۵ نفر از شهروندان عرب در روستاهاى اطراف شوش را بازداشت کردند.

گفته میشود هر دو محکوم به اعدام در این پرونده اتهامات را بی اساس دانسته و آن را پرونده سازی دستگاه امنیتی برای آنان به دلیل فعالیت های مذهبی خود دانسته اند. این دو متهم پرونده از پیروان اهل سنت هستند.

از سوی دیگر بستگان قاسم بیت عبداله مى گویند: “در شامگاه جمعه ۲۴ مهرماه ۱۳۹۴ شب حادثه صفى آباد دزفول، او نگهبان دستگاه هاى سنگین طرح فتح المبین در مسیر شاوور-شوش بوده است و در این رابطه شواهد وقرائن محکمى وجود دارد”.

شوراى اسلامى روستاهاى محل سکونت متهمان، ریش سفیدان و جمعى از مردم منطقه در نامه اى به مقامات قضائى و امنیتى تاکید کرده اند که این افراد بى گناه و از افراد متعهد و متدین منطقه هستند و هیج ارتباطى با اتهامات نسبت داده شده ندارند.

لازم به یادآوری است این افراد که عمدتا از ساکنین شهر شوش و حومه آن هستند به “محاربه از طریق تشکیل گروه “چند الفاروق”، عضویت در جمعیت های مخالف نظام و همینطور تبلیغ علیه نظام” متهم شده بودند. بر اساس حکم صادره متهمان ردیف اول و دوم به نام های عبدالله عبداللهى (۳۳ ساله، ساکن منطقه شاوور) و قاسم بیت عبدالله (ساکن روستای درچال) به اعدام محکوم شدند.
سایر متهمان این پرونده نیز به حیس های مختلفی محکوم شدند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: