•                  
دوشنبه , ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
دوشنبه, آگوست 15

تحصیل ۲ میلیون دانش‌آموز زیر‌سقف‌های فرسوده

0
235

madares-takhribi-300x191.jpgبه گفته رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس به‌دلیل نبود اعتبارات، مقاوم‌سازی ۹۶ هزار کلاس درس بلاتکلیف باقی مانده است، این درحالی است که اگر متوسط هر کلاس درس را ۲۰ نفر در نظر بگیریم حدود ۲میلیون دانش‌آموز زیر سقف‌های ناپایدار و فرسوده و نایمن تحصیل می‌کنند که هرلحظه باید منتظر حادثه ناگواری برای دانش‌آموزان بود. به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از جوان آنلاین، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس با اشاره به پیشرفت ۴۰ درصدی نوسازی مدارس گفت: “۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برای نوسازی کلاس‌ها و رسیدن سرانه فضای دانش‌آموزی به سرانه استاندارد نیاز دارد که این تأمین اعتبار در گروی کمک مجلس و کمیسیون برنامه‌ریزی است”. محمدتقی نظرپور با بیان اینکه طرح تخریب و بازسازی مدارس غیراستاندارد و مقاوم‌سازی مدارس بدون استحکام از ۱۰ سال پیش آغاز شده است، گفت: “این طرح از سال ۸۵ آغاز به کار کرده است و برای اجرای آن ۱۳۲ هزار کلاس درس باید تخریب و بازسازی می‌شد که از این کلاس‌ها حدود ۶۴ هزار کلاس درس نوسازی شده یعنی ۴۹ درصد این طرح تا امروز اجرا شده است و حدود ۶۲ هزار کلاس درس نیازمند نوسازی است”.

او افزود: “در مورد مقاوم‌سازی کلاس‌ها نیز از همان سال ۸۵ اقداماتی صورت گرفته که براساس مطالعات ۱۲۶ هزار کلاس باید مقاوم‌سازی می‌شده و در این سال‌ها ۳۰ هزار کلاس مقاوم شده و مابقی آن مانده است که نیاز به اعتبار دارد”.

نظرپور ابراز امیدواری کرد نظام برنامه‌ریزی و مجلس تأمین اعتبار نوسازی و مقاوم‌سازی کلاس‌ها را در دستور کار قرار دهد و از این مسئله حمایت کند. او تأکید کرد: “سطح نیازها زیاد است و مقاوم‌سازی و بازسازی کلاس‌ها و مدارس نیاز به اعتبارات دارد که مجلس شورای اسلامی باید به این مسئله توجه کند”.

سازمان نوسازی برای ساخت و نوسازی و مقاوم‌سازی مدارس آمادگی کامل دارد، اما متأسفانه اعتبار کافی در این زمینه وجود ندارد که حمایت دولت و مجلس را می‌طلبد.

در حقیقت بی‌توجهی دولت و مجلس با توجه به حادثه خیز بودن کشور و اینکه بیشتر شهرهای کشور روی کمربند زلزله قرار دارد، سبب شده است تا آینده‌سازان کشور زیر سقف‌هایی مشغول به تحصیل شوند که هر لحظه آبستن حوادث مختلف است.

متأسفانه سیاست دولت در رسیدگی به مراکز آموزشی در کشور نامناسب و غیر عادلانه است و کمبود بودجه یکی از دلایل ناکارآمدی در این زمینه است.

 ذکر این نکته ضروری است که با مقاوم‌سازی و نوسازی مدارس این فضاهای آموزشی علاوه بر ارتقای تحصیلی دانش‌آموزان و کادر آموزشی‌، می‌توانند حوادث احتمالی کاربرد چندگانه نیز داشته باشند. در اصل دولت و مجلس با یک تیر می‌تواند چند نشان را همزمان بزند که این امر در نوسازی و مقاوم‌سازی مدارس ضروری به نظر می‌رسد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: