•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

تداوم اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه و فولاد اهواز

0
251

اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز روز گذشته, ۵ آذر ۱۳۹۷ نیز در سطح شهرهای اهواز و شوش تداوم داشت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۵ آذرماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه مقابل فرمانداری شوش و با راهپیمایی در سطح شهر نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان برای بیست و دومین روز متوالی، دست به تجمع اعتراضی زدند. خواسته اصلی این کارگران لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، اداره شورایی آن، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه است. کارگران معترض با سر دادن شعارهایی از جمله “کارگر زندانی آزاد باید گردد”، “فولاد، هفت‌تپه، اتحاد اتحاد” خواهان برآورده شدن مطالبات خود شدند. کارگران شرکت فولاد اهواز نیز روز جاری در ادامه تجمعات خود با سر دادن شعارهایی از جمله “ما کارگران فولاد، علیه ظلم و بیداد، می‌جنگیم، می‌جنگیم”، “ام‌الفساد اهواز همین‌جاست همین‌جاست” و “کارگر می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد” خواهان برآورده شدن مطالبات خود شدند. تجمع کارگران این مجتمع در حالی ادامه دارد که روز جاری آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی در ارتباط با اعتراضات کارگران در روزهای اخیر با اشاره به اینکه با اغتشاش، بحران و اقدامات خلاف نظم عمومی، مطالبات به نتیجه نخواهد رسید گفت با کسانی که از محیط کارگری نیستند و به بهانه مطالبات کارگران می‌خواهند نظم کشور را برهم بزنند برخورد خواهد شد.

همچنین روز جاری فرماندار شوش مدعی شد که پنجشنبه هفته گذشته یک ماه از حقوق معوقه کارگران نیشکر هفت تپه پرداخت شده است و اولین کسی که در این وضعیت با ادامه اعتراضات متضرر می شود خود کارگران هستند.

با این حال خواسته اصلی کارگران مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی فولاد اهواز ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.
لازم به یادآوری است که روز یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷، دستکم ۱۹ تن از جمله تمامی اعضای مجمع نمایندگان کارگری نیشکر هفت‌تپه به همراه چند فعال کارگری، یک فعال مدنی و تعدادی از شاغلین و مدیران شرکت که جهت پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در پلیس امنیت حاضر شده بودند در محل پلیس امنیت شوش بازداشت شده و تا این لحظه تمامی این افراد بجز سپیده قلیان فعال مدنی و اسماعیل بخشی فعال کارگری با قرار وثیقه یا کفالت آزاد شده‌اند.

سپیده قلیان فعال مدنی اهل اهواز روز شنبه هفته جاری طی تماس کوتاه تلفنی خانواده خود را از احتمال صدور قرار بازداشت یک ماهه مطلع کرده است و حقوق بشر در ایران در گزارشی نسبت به خبر فوق اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است کارگران گروه ملی فولاد اهواز و مجتمع نیشکر هفت تپه بارها دست به تجمعات اعتراضی برای دریافت حقوق و معوقات مزدی خود زده اند و هر بار با وعده های بی اساس مسئولان روبرو شده اند. 

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: