•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

تداوم اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد اهواز در سی و هشتمین روز

0
337

روز دوشنبه ۲۶ آذرماه, تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز برای سی‌‌‌و‌هشتمین روز متوالی علیرغم حضور گسترده نیروهای گارد ویژه در سطح شهر اهواز ادامه داشت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۶ آذرماه ۹۷، سی‌‌‌و‌هشتمین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز شکل گرفت.  از نیمه‌شب گذشته تاکنون ده‌ها تن از معترضان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. کارگران فولاد اهواز علیرغم احضار، بازداشت و تهدید از سوی نهادهای امنیتی به صورت مستمر با برپایی تجمعات اعتراضی و سر دادن شعارهایی خواهان ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران بازداشتی و پرداخت دستمزدهای معوقه” شده‌اند. تعدادی از کارگران طی روز جاری با تجمع در مقابل اداره اطلاعات اهواز، خواستار آزادی بازداشت‌شدگان شدند. از نیمه‌شب گذشته تا کنون ده‌ها تن از کارگران معترض توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. از شمار دقیق بازداشت شدگان اطلاع دقیقی در دست نیست و هویت سایر افراد بازداشت شده کماکان توسط حقوق بشر در ایران در دست بررسی است. با این حال احتمال افزایش شمار بازداشت شدگان همچنان وجود دارد. به گفته منابع کارگری همزمان با این بازداشت‌ها نیروهای امنیتی به منزل تعدادی دیگر از کارگران ازجمله میثم آل مهدی که در تاریخ ۲۰ آذرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز بعد آزاد شده بود نیز رفتند ولی به دلیل عدم حضور آنان موفق به بازداشت آنها نشده‌اند. هویت ۳۲ تن از کارگرانی که طی شب گذشته و روز گذشته بازداشت شده‌اند، به قرار زیر است:

۱- مرتضی اکبریان، از بخش نورد میلگرد مفتول و صنایع فلزی، بخش یک
۲- امین علوانی، از بخش نورد میلگرد مفتول و صنایع فلزی، بخش یک
۳- کریم سیاحی، از بخش نورد تیرآهن، بخش دو
۴- غریب حویزاوی، از بخش نورد تیرآهن، بخش دو
۵- جعفر سبحانی، از بخش نورد تیرآهن، بخش دو
۶- عیسی مرئی، از بخش نورد تیرآهن، بخش دو
۷- مجید جنادله، از بخش نورد تیرآهن، بخش دو
۸- مهدی طهماسبی، از بخش نورد تیرآهن، بخش دو
۹- سید احمد سید نور، از بخش نورد تیرآهن، بخش دو
۱۰- میثم علی قنواتی، از بخش فولادسازی، ذوب
۱۱- حامد جودکی قنواتی، از بخش فولادسازی (ذوب)
۱۲- طارق خلفی، از بخش نورد کوثر
۱۳- کاظم حیدری، از کارخانه لوله سازی
۱۴- مسعود عفری نژاد، از کارخانه لوله سازی
۱۵- کوروش اسماعیلی، از کارخانه لوله سازی
۱۶- علی عقبا، از کارخانه لوله سازی
۱۷- مصطفی عبیات، از کارخانه لوله سازی
۱۸- حسین داوودی، از کارخانه لوله سازی
۱۹- محسن بلوطی، از کارخانه لوله سازی
۲۰- محسن پهبانی (بهبهانی)، از کارخانه لوله سازی
۲۱- محمد پورحسن، از کارخانه لوله سازی
۲۲- سید حبیب طباطبایی، از کارخانه لوله سازی
۲۳- عبدالرضا دستی، از کارخانه لوله سازی
۲۴- جاسم سفر رومزی، از کارخانه لوله سازی
۲۵- یاسر ابراهیمیان، از کارخانه لوله سازی
۲۶- علی اتمامی، از کارخانه لوله سازی
۲۷- سید علی جوادپور، از کارخانه لوله سازی
۲۸- جواد غلامی، از کارخانه لوله سازی
۲۹- حافظ کنعانی، از کارخانه ماشین‌سازی
۳۰- حامد باصری
۳۱- فریبرز شیخ رباط
۳۲- احسان یوسفی

منابع کارگری همچنین از استقرار صدها تن از نیروهای یگان ویژه و ماموران امنیتی به ویژه در حوالی خیابان نادری اهواز از پیش از آغاز تجمعات امروز تا ساعاتی قبل خبر داده‌اند. خیابان نادری در جریان اعتراضات کارگران فولاد اهواز به طور مداوم بخشی از مسیر حرکتی معترضان بوده است.

با این حال علیرغم احضار و تهدید و بازداشت پرتعداد کارگران از سوی اداره اطلاعات و اطلاعات سپاه در اهواز و حضور گسترده نیروهای نظامی، طی روز جاری، کارگران معترض امروز نیز به خیابان آمده و با سر دادن شعارهایی از جمله “کارگر زندانی آزاد باید گردد”، “کارگر زندانی حمایتت می‌کنیم” در سطح شهر و در مقابل اداره اطلاعات شهر اهواز خواهان آزادی فوری کارگران بازداشتی و رسیدگی به مطالبات خود شدند.
به گفته منابع کارگری صبح روز جاری تعدادی نیروهای یگان ویژه اهواز به همراه رئیس پاسگاه انتظامی غرب اهواز وارد شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز شده و تهدید کرده بودند که اگر تجمع برگزار شود، کارگران را بازداشت خواهند کرد.

سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و اتحادیه تشکل‌های کامیونداران و رانندگان سراسر ایران ضمن انتشار بیانیه‌های جداگانه، بازداشت کارگران شرکت فولاد اهواز را محکوم کرده و خواستار آزادی کارگران بازداشتی شده‌اند.

روز جاری باقری مسئول عملیات سپاه استان خوزستان با حضور در جمع کارگران معترض مدعی شده بود که افراد بازداشتی که از بدنه کارگران باشند تا پایان امروز ۲۶ آذر ماه آزاد خواهند شد؛ با این حال تاکنون هیچ‌یک از بازداشت‌شدگان آزاد نشده‌اند..

کاظم‌نسب الباجی نماینده مردم اهواز در مجلس از ادامه‌ پیگیر‌ی‌ها برای آزادی کارگران بازداشتی گروه ملی فولاد اهواز خبر داده است. او به خبرنگار ایلنا گفت: مطمئن باشید به عنوان نماینده مردم اهواز، موضوع را به جد پیگیری خواهم کرد.

همچنین با وجود تائید این خبر توسط برخی مسئولان و انتشار اسامی تعدادی از بازداشت‌شدگان در خبرگزاری ایلنا، ظهر روز جاری کسری غفوری مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران مدعی شده بود که “به نظر می‌رسد این کارگران احضار شده‌اند و بازداشتی در کار نیست به هر روی پیگیر وضعیت کارگران بازداشتی‌ شب گذشته هستیم”.

با این حال خواسته اصلی کارگران معترض این شرکت ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

طی ماه گذشته همزمان با تجمعات اعتراضی کارگران فولاد اهواز و پیش از آن، کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه نیز در خیابان‌های شهر شوش با تجمعات مداوم خود خواستار رسیدگی به مطالباتشان شده بودند.
اسماعیل بخشی فعال کارگری بازداشت شده در جریان تجمعات کارگران نیشکر هفت تپه روز چهارشنبه پس از ۲۴ روز با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده است. سپیده قلیان، فعال مدنی که همزمان با وی بازداشت شده بود نیز همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

همچنین علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه نیز با گذشت هجده روز از زمان بازداشت که با ضرب و شتم همراه بوده است کماکان در بازداشت و بی‌خبری به‌سر می‌‌برد.

در ارتباط با تجمعات کارگری استان خوزستان در تاریخ ۱۳ آذرماه عسل محمدی، فعال کارگری و دانشجوی داروسازی واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران نیز توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده و ابتدا به شوش و سپس به اهواز منتقل شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: