•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

تداوم بازداشت‌های گسترده شهروندان در استان خوزستان

0
409

طی هفته گذشته تعداد پرشماری از شهروندان در استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ادامه موج بازداشت های گسترده در خوزستان که همزمان با سفر محمود علوی، وزیر اطلاعات به استان خوزستان و نیز فرارسیدن مناسبت ۲۲ بهمن به راه افتاده است، طی روزهای چهارشنبه ۱۷ بهمن و جمعه ۱۹ بهمن ماه ۹۷ و همزمان با سفر محمود علوی, وزیر اطلاعات به خوزستان تعداد دیگری از شهروندان اهل شهرستان حمیدیه در استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. حقوق بشر در ایران پیشتر از احراز هویت ۲۷ تن از این شهروندان اطلاع رسانی کرده بود.  تاکنون هویت دو تن از این شهروندان به نام‌های “مصطفی شاطر آل کثیر، ۲۳ ساله، متاهل و از اهالی منطقه حمیدیه سفلی و سعید فاضل منابی، ۳۱ ساله، متاهل و از اهالى کوی کارگران حمیدیه” توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. همچنین منابع خبری در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت, تعداد افراد بازداشت بازداشت شده بیش از حد تصور و تعداد اعلام شده است. همچنین از میان بازداشت شدگان روز چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه در شهرستان حمیدیه، هویت دو تن دیگر توسط هرانا احراز شده است. سلمان عبیات و عباس حجتی دو شهروند دیگری هستند که طی روز چهارشنبه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌ بودند. گفته می‌شود این دو شهروند به همراه سه شهروند دیگر به نام‌های “شهاب صیاحى، نبی ساعدی و احمد ساعدی” روز چهارشنبه بازداشت شده و روز پنج‌شنبه جهت تفهیم اتهام به دادگاه حمیدیه و نهایتا به زندان شیبان اهواز منتقل شده‌اند.

منابع محلی پیش‌تر دلیل بازداشت این شهروندان را جمع‌آوری کمک برای سیل زدگان دشت آزادگان عنوان کرده‌اند؛ با این حال تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ اطلاع دقیقی از اتهامات و محل نگهداری آنها در دست نیست.

هرچند نزدیکان برخی از این افراد می‌گویند که تعدادی از آنها در زمینه مسائل مذهبی فعال بوده‌اند؛ با این حال از دلایل بازداشت این شهروندان تاکنون اطلاعی در دست نیست. همچنین تاکنون شفاف سازی در این رابطه از سوی قوه قضائیه صورت نگرفته و از محل نگهداری بسیاری از بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست و سرنوشت این افراد در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

لازم به ذکر است که روز پنج‌شنبه ۱۸ بهمن‌ماه محمود علوی، وزیر اطلاعات در مصلای شهر شوش از شناسایی و بازداشت “تیم‌های بسیاری که تلاش‌های زیادی برای به چالش کشیدن امنیت کشور کرده‌اند” خبر داده بود.

شهرستان حمیدیه یکی از شهرستان‌های استان خوزستان در جنوب غربی ایران است

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده