•                    
  •                  
جمعه , ۱۵ مهر , ۱۴۰۱
جمعه, اکتبر 7

تداوم بازداشت فعالان حقوق بشر ؛ رضوانه محمدی بازداشت شد

0
351

رضوانه محمدی .jpgرضوانه محمدی، فعال حقوق زنان توسط نیروهای امنیتی در ایران بازداشت شد و به مکان نامعلومی منتقل شده است . با احتساب بازداشت خانم محمدی شمار فعالان حقوق زن بازداشت شده در ۵ روز اخیر به ۳ تن افزایش یافت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، خانواده رضوانه محمدی، یکی دیگر از فعالان زن در ایران از بازداشت او توسط نهادهای امنیتی خبر دادند. یکی از نزدیکان خانم محمدی به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت “او غروب روز دوشنبه هفته جاری به دلایل نامعلومی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است”. لازم به اشاره است در روزهای اخیر موج جدیدی از برخورد با فعالان مدنی آغاز شده است که بطور خاص در حوزه فعالان حقوق زن به بازداشت “نجمه واحدی دانش‌آموخته رشته جامعه شناسی ” و “هدی عمید وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۰ شهریورماه ۹۷ منتهی شد. از دلایل بازداشت و آخرین وضعیت این فعالین حقوق زنان پس از دستگیری اطلاعی در دست نیست.گفته می‌شود هدی عمید و نجمه واحدی برای زنان علاقه‌مند «کارگاه‌های آموزشی شروط عقد و ازدواج» برگزار می‌کردند. بازداشتهای گسترده اخیر وکلا و فعالان حقوق بشر در ایران زمینه گسترش اعتراضات سازمانهای مدافع حقوق بشر را در پی داشته است . سازمان عفو بین الملل نیز با صدور یک بیانیه , این بازداشتها را محکوم و از جامعه جهانی خواسته تا در مقابل این نوع از رفتارهای حکومت جمهوری اسلامی از ساکت نباشند .

همچنین در تاریخ ۵ دسامبر فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر موسوم به (FIDH) و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه (OMCT) اعلام کرد: دولتمردان ایران باید فوری و بدون قیدوشرط کلیه‌ی مدافعان حقوق بشر را که در هفته‌ها‌ی اخیر خودسرانه بازداشت کرده‌اند آزاد کنند و به کلیه‌ی اقدام‌های آزاردهنده علیه آنها پایان دهند.

دیدبان حقوق بشر نسبت به افزایش سرکوب گسترده وکلا و مدافعان حقوق بشر با استفاده از ابزار تشدید بازداشت و تهدید این افراد واکنش نشان داد . این سازمان مدافع حقوق بشر روز (۱۴ شهرویور ۱۳۹۷) گفت مقامات ایران برخورد با مدافعان حقوق بشر را شدت بخشیده‌اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.