•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی شهروندان ساکن خوزستان

0
405

در ادامه روند بازداشتهای گسترده شهروندان ساکن خوزستان گزارشهای دریافتی حاکی از تداوم  بازداشت و بلاتکلیفی  شهروندان ساکن خوزستان که در تاریخهای  ۱۳ و ۱۴ بهمن‌ماه سالجاری دستکم ده شهروند خوزستانی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند نیز حکایت دارد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، دستکم ده تن از شهروندان خوزستانی در روز های ۱۳ و ۱۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ از شهرهاى شادگان، کوت سیدصالح و قلعه کنعان کوت عبدالله توسط اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

چند تن از خانوادهای نزدیک به افراد بازداشت شده در گفتگوهای جداگانه با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید بازداشت و بلاتکلیفی این شهروندان گففتند که این بازداشت ها در روستاها ومناطق و شهرهاى عرب نشین توسط نیروهاى امنیتى دو روز قبل از حضور وزیر اطلاعات به منطقه آغاز و تا ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ادامه داشته است.

گزارش شده که مادر سه تن از بازداشت شدگان به‌نام های «جاسم، قاسم و محمدرضا مقد»م از اهالى شهرستان شادگان بعد از دیدن لحظه بازداشت فرزندان دچار سکته مغزى شده و پس از انتقال به بیمارستان فوت کرده است.

اسامى افزاد بازداشت شده که توسط حقوق بشر در ایران احراز هویت شده اند به شرح ذیل میباشد؛ 

۱- جاسم مقدم ۳۰ ساله از شهرستان شادگان
۲- قاسم مقدم ۲۸ ساله از شهرستان شادگان
۳- محمدرضا مقدم ۲۶ ساله از شهرستان شادگان
۴- عدنان غبیشاوى ۲۲ ساله از شهرستان شادگان
۵- فارس رماحى مقدم ۲۸ ساله از شهرستان شادگان
۶- سید سالم آلبوشوکه ۲۷ ساله از شهرستان شادگان
۷- حبیب دریس از اهالى قلعه کنعان تابع کوت عبدالله
۸- على مجدم ۳۸ ساله از اهالى منطقه کوت سید صالح شهرستان کارون
۹- سلیم دریعاوى ۳۲ ساله از منطقه کوت سید صالح شهرستان کارون
۱۰- على جوادى ۳۰ ساله از اهالى منطقه کوت سید صالح شهرستان کارون

پیرامون بازداشت این شهروندان, لازم به ذکر است که در پی حمله مسلحانه که در تاریخ  ۳۱ شهریور ماه سالجاری و در جریان مراسم رژه نظامی نیروهای مسلح ایران در اهواز رخ داد, بعد از آن تعداد بیشماری از شهروندان ساکن اهواز و خوزستان و شهرهای توابع آن بازداشت و مکانهای نامعلومی منتقل شده بودند .

لازم به ذکر است که بلاتکلیف نگه داشتن افراد بازداشت شده ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که ضمن تاکید بر عدم بلاتکلیف نگه داشتن افراد بر این نکته تاکید دارد که باید در زمان بازداشت فرد بازداشت شده مورد تفهیم اتهام قرار بگیرد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.