•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

تداوم بازداشت و بی خبری از وضعیت محمد مهدوی‌فر، فعال مدنی

0
276

d985d8add985d8afd985d987d8afd988db8c-d981d8b1.jpgمحمد مهدوی‌فر فعال مدنی اهل آران و بیدگل که روز یکشنبه ۲۴ دیماه، در شهر مشهد توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و سپس به اصفهان منتقل شد. علی‌رغم گذشت بیش از ۱۰ روز پرونده وی کماکان بصورت بازداشت موقت مفتوح است. عدم تماس او با خانواده و بی خبری از سرنوشت و جزییات پرونده اش موجب نگرانی نزدیکان این فعال مدنی شده است، آقای مهدوی فر قبل از بازداشت چندین نامه سرگشاده در خصوص اعتراضات اخیر نوشته بود. به گزارش حقوق بشر در ایران، محمد مهدوی‌فر روز یکشنبه ۲۴ دیماه، در شهر مشهد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و کمی به زندان مرکزی اصفهان منتقل شد. آقای مهدوی‌فر در هنگام سفر به شهرستان مشهد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود که نهایتا طی تماسی با خانواده ی خود، خبر از انتقالش به زندان مرکزی اصفهان داد. آقای مهدوی فر صرفا یک تماس کوتاه در روز انتقال به زندان اصفهان با خانواده اش داشته که خبر انتقال خودش را بدون اینکه اجازه ذکر جزییات بیشتری به او بدهند به خانواده اش داد. پس از انتقال به اصفهان و تماس کوتاه مورد اشاره تاکنون خبر جدیدی از او به دست نیامده و تماسی هم با خانواده اش نداشته است که این موضوع موجب نگرانی روزافزون خانواده و نزدیکان این فعال مدنی شده.”

آقای مهدوی فر قبل از بازداشت چندین نامه سرگشاده در خصوص اعتراضات اخیر نوشته بود، با اینکه او چند پرونده باز و حتی محکومیت دارد اما به نظر می آید وضعیت بازداشت فعلی ایشان در رابطه با پرونده جدیدی در خصوص اعتراضات اخیر در ایران باشد.

در همین رابطه لازم به یادآوری است محمد مهدوی فر فعال اول دیماه سال جاری از بابت یکی از پرونده های مفتوح که رای محکومیت آن در مرحله بدوی صادر شده بود، پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر از بابت اتهام توهین به بنیانگذار نظام تبرئه و با حذف مجازات تکمیلی (تبعید) به تحمل مجموعا دو سال حبس تعزیری از بابت توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام محکوم شد.

این فعال مدنی که در رسانه ها به “شاعر شعر الفبا” تخلص دارد، مدتی پیش با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان کاشان آزاد شده بود.

دادگاه تجدید نظر بدلیل انکار قاطع متهم و عدم ادله کافی برای اثبات اتهام توهین به آیت الله خمینی و به استناد بند ب ماده ۴۵۵ قانون آئین دادرسی کیفری ضمن پذیرش اعتراض و نقض دادنامه در این خصوص با رعایت ماده ۴ قانون مزبور برائت نامبرده از اتهام توهین به بنیانگذار نظام صادر و رای قطعی شده است.
لازم به اشاره است مهدوی فر در سال ۹۳ پس از سرودن یک مثنوی ۳۲ بیتی به نام “الفبا” و خواندن آن در انجمن‌های ادبی شهر کاشان، توسط شعبه دو بازپرسی آران و بیدگل (به نیابت از شعبه هم عرض بازپرسی در کاشان) مورد بازجویی قرار گرفت.

آقای مهدوی‌فر از بابت پرونده مفتوحه در سال ۹۴ در شعبه ۱۰۵ کیفری دو دادگستری کاشان محاکمه و به اتهام «نشر اکاذیب» به یک‌سال‌ونیم حبس محکوم شد.

نهایتا، شعبه بیست‌وسوم دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان به ریاست حمیدرضا امانی حکم یک‌سال‌ونیم حبس وی را از طریق اصلاح اتهام از «نشر اکاذیب» به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ده ماه حبس تقلیل و با «رعایت بند ب از ماده ۳۳ قانون وصول» مجازات وی را به سی میلیون ریال جزای نقدی تبدیل کرد.

همانطور که اشاره شد مهدوی‌فر کمی بعد مورخ دوشنبه ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۵، در منزل شخصی‌اش توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به سلولهای انفرادی زندان اصفهان، تحت مدیریت وزارت اطلاعات منتقل شده بود که پس از تحمل حدود ۴۵ روز بازداشت از زندان مرکزی اصفهان آزاد شد.

آخرین بازداشت این فعال مدنی مورخ ۶ خردادماه سال جاری صورت گرفته بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: