•                  
پنج شنبه , ۰۷ اسفند , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, فوریه 25

تداوم بازداشت کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

0
200

در ادامه تجمع کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه و بازداشت دستکم ۱۹ تن از معترضان، روز جاری نیز در پانزدهمین روز این تجمع، کارگران با تجمع در مقابل فرمانداری و دادگاه شهر شوش خواهان آزادی همکاران خود شدند.  

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۸ آبان‌ماه ۹۷ کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه در پانزدهمین روز اعتراض خود خواهان آزادی کارگران بازداشتی روز گذشته شدند. بازداشت‌شدگان روز گذشته شدند. همچنین کارگران شرکت فولاد خوزستان نیز در دهمین روز تجمعات اعتراضی خود به حمایت از کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه با تجمع در مقابل فرمانداری اهواز خواهان آزادی کارگران و نمایندگان بازداشتی روز گذشته شدند. کارگران در این روز با تجمع در مقابل دادگاه شهر شوش و سر دادن شعارهایی از جمله «نه زندان نه تهدید دیگر اثر ندارد» و «زندانی هفت‌تپه آزاد باید گردد» خواهان آزادی نمایندگان و کارگران بازداشتی شدند. همچنین به گفته منابع کارگری وکلای افراد بازداشت شده روز گذشته تاکنون اجازه حضور در دادگاه را نداشته‌اند. معترضان در این روز شعار نوشته‌هایی ازجمله “برادرم را آزاد کنید”، “دزدها آزادند کارگران زندانی”، “بچه ما گرسنه فکر آنها در غزه”، “من اسماعیل بخشی هستم” و … در دست داشتند. همچنین صبح امروز دوشنبه ۲۸ آبان‌ماه، کارگران گروه ملی فولاد ایران نیز در حالی دهمین روز از اعتصابات خود را پشت سر گذاشتند که به گفته منابع کارگری تاکنون مسئولین با آنها تماسی در ارتباط با رفع کردن مشکلات آنها نداشته و هیچ یک از وعده‌های مسئولین تاکنون عملی نشده است.

کارگران فولاد خوزستان روز جاری با حضور در مقابل فرمانداری اهواز و در جریان دهمین روز اعتراضات خود، در حمایت از تجمع کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه خواهان آزادی بازداشت‌شدگان روز یکشنبه شدند.

همچنین امروز دوشنبه ۲۸ آبان‌ماه ۵۰ تن از وکلای دادگستری از جمله اعضای کانون وکلای استان خوزستان با امضای بیانیه‌ای خواستار رسیدگی و حل مشکلات کارگران شدند. در بخشی از این بیانیه آمده است: “توجه به اصل ۲۷ قانون اساسی، کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی سیاسی و ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر، چنین تجمعات مسالمت‌آمیزی به جهت مطالبه حقوق صنفی را امری قانونی دانسته و ضمن حمایت از مطالبه مسالمت آمیز حقوق قانونی کارگران، از مسئولین نیز خواهان توجه و رفع مشکل این طبقه شریف هستیم”.

روز یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه، دستکم ۱۹ تن از جمله تمامی اعضای مجمع نمایندگان کارگری نیشکر هفت‌تپه به همراه چند فعال کارگری و یک فعال مدنی و تعدادی از شاغلین و مدیران شرکت که جهت پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در پلیس امنیت حاضر شده بودند بازداشت شدند.

هویت ۱۹ بازداشت‌شده روز یکشنبه در جریان چهاردهمین روز تجمعات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه “اسماعیل بخشی” (نماینده تجهیزات)، “مسلم آرمند” (نماینده تجهیزات)، “محمد خنیفر” (تجهیزات)، “سپیده قلیان” (خبرنگار)، “سعید منصوری” (نماینده تحقیقات)، “جلیل احمدی” (نماینده کشاورزی)، “عظیم سرخه” (نماینده خدمات پشتیبانی)، “مهدی داوودی” (خدمات پشتیبانی)، “سعید الکثیر” (حراست)، “آقای علیزاده” (حراست) “امید آزادی” (کارخانه شکر)، “سید حسن فاضلی” (نماینده تجهیزات)، “صمیر احمدی” (تجهیزات)، “آقای سلامت نیا” (مدیر تجهیزات مکانیکی)، “عماد کثیر” (نماینده زیربنایی)، “محمود سعدی” (تجهیزات)، “خالد تمیمی” (مدیر ترابری)، “ایمان اخضری” و “پویا بشمه” (خوراک دام) توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است.
این بازداشت‌ها در حالی صورت گرفته است که پیش از این استاندار خوزستان تجمعات کارگران هفت تپه را مسالمت آمیز خوانده و از طرف دیگر مورد حمایت مردم و اصناف شهرستان شوش نیز بوده است.

کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در هفته‌های اخیر به دلیل پرداخت نشدن چهار ماه حقوق، با حضور در محل شرکت و فرمانداری شوش خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند.

شرکت کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی‌سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.
حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش‌های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: