•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

تداوم بیخبری از سه عضو بازداشت شده نشریه گام

0
553

از وضعیت سه تن از اعضای نشریه «گام» که در دی‌ماه امسال بازداشت شده بودند هیچ اطلاعی در دست نیست، گزارش شده خانواده این افراد به مدت یک هفته است که از وضعیت فرزندشان بی‌اطلاع هستند و عدم پاسخگویی مراجع قضایی و امنیتی، نگرانی خانواده ها را افزایش داده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، از وضعیت سه تن از اعضای نشریه «گام» به نام های «امیر امیر‌قلی»، «امیرحسین محمدی‌فر»، «ساناز اله‌یاری» هیچ اطلاعی در دست نیست.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: «به مدت یک هفته است که علی امیر قلی، امیر حسین محمدی فر و ساناز اله‌یاری هیچ تماسی با خانواده خود نداشته‌اند و با توجه به عدم پاسخگویی مراجع قضایی و امنیتی، خانواده ها نگران وضعیت فرزندانشان هستند».

با توجه به بیماری امیرامیرقلی این نگرانی ها افزایش یافته است؛ او به بیماری دیابت مبتلا است و باید حداقل ۴ نوبت انسولین خاصی را که پزشک معالجش برای وی در نظر گرفته است را تزریق کند.

شب چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، امیرحسین محمدی‌فر و همسرش ساناز اله‌یاری سردبیر و عضو تحریریه نشریه «گام» در منزل پدری خود بازداشت شدند.

این زوج پس از بازداشت به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند.  نیرو های وزارت اطلاعات در ۲۴ دی‌ماه ۹۷ علی امیر‌قلی را نیز پس از بازداشت، او را به زندان اوین در تهران منتقل کردند. آقای امیرقلی در منزل شخصی خود واقع در شهرستان بابلسر بازداشت شده بود.

این اولین‌بار نیست که اعضای این نشریه بازداشت می‌شوند، پیش از این عسل محمدی از اعضای تحریریه نشریه «گام»، روز ۱۳ آذرماه بخاطر حمایت از حقوق کارگران نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز در منزل شخصی خود بازداشت شد. او نهایتا در ۱۵ دی‌ماه ۹۷ با تامین وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا زمان تکمیل روند دادرسی از زندان اهواز آزاد شد.

نشریه گام یک نشریه سیاسی، صنفی و فرهنگی است که تا کنون سلسله یادداشت‌هایی را با موضوع‌های کارگری در پیوند با اعتراض‌های اخیر در ایران منتشر کرده است.

سرکوب فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با تتوجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

همچنین بلاتکلیف نگه داشتن افراد در بازداشت نیز ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: