•                  
دوشنبه , ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹
دوشنبه, مارس 1

تداوم سرکوب بهائیان در ایران, بازداشت دو شهروند بهائی در کرج توسط نیروهای امنیتی

0
255

بازداشت شهروندان بهائی.jpgدر ادامه بازرسی منازل و بازداشت شش شهروند بهائی در شهر کرج، روز گذشته سه‌شنبه دو شهروند بهائی دیگر پس از تفتیش منازل و ضبط لوازم شخصی و کتاب‌ها، توسط نیروهای وزارت اطلاعات در این شهر بازداشت شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح روز گذشته سه‌شنبه ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷، دو شهروند بهائی ساکن کرج به نام‌های “پروان معنوی” و “الهام سلمانزاده” پس از تفتیش منازل و ضبط لوازم شخصی و کتاب‌ها توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده‌اند. با احتساب بازداشت این دو شهروند بهائی شمار شهروندان بهایی بازداشت شده در کرج از اواخر شهریورماه تاکنون به ۸ تن رسیده است. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “آقای معنوی در کرج به گلخانه‌داری مشغولند. ماموران امنیتی ابتدا به محل کار ایشان رفته و پس از تفتیش محل کار همراه ایشان به منزل رفتند و پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی، ایشان را نیز با خود برده‌اند. ماموران همزمان به منزل خانم الهام سلمانزاده نیز رفته و به همین ترتیب بعد از تفتیش منزلشان وی را نیز با خود برده‌اند”. لازم به ذکر است حقوق بشر در ایران طی روزهای سوم و چهارم مهرماه سال جاری از بازداشت دو شهروند بهایی دیگر در این شهر به‌ نام‌های هومن خوشنام و پیام شبانی و در تاریخ ۲۵ شهریورماه نیز در دو گزارش از بازداشت ۴ شهروند بهایی دیگر در کرج به نام‌های “پیمان معنوی“، “مریم غفارمنش”، “جمیله پاکرو (محمدحسین)” و “کیانوش سلمانزاده” و انتقال آنها به زندان اوین خبر داده بود.

طی یک ماه گذشته شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور با افزایش فشار از سوی نهادهای امنیتی-قضایی ایران روبرو شده‌اند.
حقوق بشر در ایران طی هفته‌های گذشته در چند گزارش از بازداشت تعدادی از شهروندان بهایی در شهرهای شیراز و اصفهان نیز خبر داده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: