•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

تداوم سرکوب شهروندان بهائی همزمان با تفتیش منزل سه شهروند بهائی در اصفهان

0
342

روز گذشته شنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۷, منزل جلیل بهامین شهروند بهایی ساکن بهارستان اصفهان توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت و تعدادی از وسایل شخصی وی توسط مامورین ضبط شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۸ دی‌ماه ۹۷، منزل جلیل بهامین، شهروند بهایی ساکن بهارستان اصفهان توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت. مامورین در هنگام ورود به منزل وی حکم صادره از سوی دادستانی اصفهان را به همراه داشتند. در هفته های گذشته نیز منازل بختیار روحانی و ساسان دست پیش، دو شهروند بهایی دیگر ساکن این شهر به همین شیوه مورد تفتیش و ضبط وسایل قرار گرفته بود. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “نیروهای امنیتی امروز با در دست داشتن حکم تفتیش از دادستانی اصفهان منزل آقای جلیل بهامین واقع در شهرک بهارستان اصفهان را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی جزوه، عکس و کتاب مربوط به آئین بهایی و همچنین موبایل و لپ تاپ شخصی آقای بهامین را با خود بردند”. گفته می شود در هفته های اخیر حداقل دو منزل مسکونی دیگر متعلق به شهروندان بهایی به نامهای بختیار روحانی و ساسان دست پیش به همین شیوه مورد بازرسی و ضبط اموال قرار گرفته است. شهروندان بهایی بهارستان اصفهان همزمان با دیگر هم‌کیشان خود در شهرهای مختلف کشور، طی چند ماه اخیر شاهد افزایش فشارهای قضایی و امنیتی بوده‌اند. حقوق بشر در ایران, پیش تر از برگزاری دادگاه تجدید نظر ۹ شهروند بهایی که در مرحله بدوی توسط شعبه اول دادگاه انقلاب استان اصفهان مجموعا به ۴۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند خبر داده بود.بر اساس گزارشات منتشره در وبسایت حقوق بشر در ایران, شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری تاکنون با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهایی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تا زمان تنظیم گزارش مذکور بوده است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
گفتنی است بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران تنها ادیان اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد، به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهاییان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.