•                  
دوشنبه , ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹
دوشنبه, مارس 1

تداوم محرومیت از ملاقات نسرین ستوده با خانواده و فرزندان خود

0
214

نسرین ستوده فعال حقوق بشر.jpgنسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین همچنان در محرومیت از ملاقات با فرزندان خود به سر میبرد .

به گزارش حقوق بشر در ایران , نسرین ستوده ,وکیل و فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین که در ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در منزل شخصی خود بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل گردیده است از روز یکشنبه ۸ مهر ماه با استناد به نامه دادستان که به رویت ایشان رسیده است همچنان در ممنوعیت از حق ملاقات با فرزندان و خانواده خود به سر میبرد. این فعال حقوق بشر در چهارمین هفته از ملاقات با فرزندان و خانواده خود بسر میبرد . به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران , روز یکشنبه ۱۵ مهر ماه خانواده نسرین ستوده برای ملاقات با ایشان به زندان اوین مراجعه کردند ، در عین ناباوری متوجه می‌شوند، نسرین ستوده در بند زنان محبوس و همچنان  در محرومیت از حق الملاقات با فرزندان و خانواده خود به سر می برد که این مساله باعث تعجب خانواده و فرزندان ایشان می شود. حقوق بشر در ایران , پیشتر نیز در گزارشی از اعتراض نسرین ستوده به دلیل فشار برای امضا تعهدنامه رعایت حجاب اسلامی ، که از ملاقات کابینی خودداری نموده بود اطلاع رسانی کرده بود. این منبع مطلع در ادامه گفت , خانواده نسرین ستوده با مراجعه به دفترمعاون زندان اوین  و اعتراض به این روند غیر قانونی که برخورداری از ملاقات با خانواده از حقوق اساسی خانم ستوده محسوب می شود ، با این پاسخ از طرف معاون زندان اوین که می‌گوید، “نامه دادستانی در مورد ممنوع الملاقاتی خانم ستوده هنوز به قوت خود باقی است ” روبرو میشوند. این منبع همچنین گفت , خانواده این فعال حقوق بشر محبوس , نسبت به  نامه صادر شده از طرف دادستان معترض شدند و آن را خلاف قانون دانسته و خواستار دیدار با نسرین ستوده شده بودند ، اما بجای رسیدگی به خواسته قانونی و به حق ایشان در جهت اجازه ملاقات با نسرین ستوده  تهدید به بازداشت می‌شوند!

چندی پیش هم رئیس زندان اوین با احضار رضا خندان همسر نسرین ستوده از ایشان خواسته بود که بعنوان همسر این فعال حقوق بشر به ایشان پیرامون حجاب و پوشش سر خود تذکر دهد .

لازم به ذکر است که پیش از این در تاریخ ۹ مهر ماه حقوق بشر در ایران طی گزارشی خبر ممنوع الملاقات شده نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین را  اطلاع رسانی کرده بود .

نسرین ستوده روز ۲۳ خرداد ماه در منزلش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و روانه زندان اوین شد. او در حال حاضر در حال سپری کردن حکم پنج سال غیابی به اتهاماتی مانند جاسوسی است و همچنین دو پرونده باز دیگر به اتهامات امنیتی دارد.

لازم به ذکر است , حقوق بشر در ایران  در تاریخ ۸ مهر طی گزارشی از شکایت وکلای نسرین ستوده از قاضی مقیسه که در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران می باشد خبررسانی کرده بود . در متن این شکایتنامه وکلای خانم ستوده شکایتی را علیه محمد مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران که حکم غیابی و غیر قانونی علیه نسرین ستوده صادر کرده، در دادگاه انتظامی قضات مطرح کرده‌اند.

نسرین ستوده که از تاریخ ۳ شهریور ماه دراعتصاب غذا بسر بود بصورت مشروط و پس از ۳۷ روز اعتصاب غذای خود پایان داد . نسرین ستوده در نامه ای سرگشاده , دلیل پایان دادن به اعتصاب غذای خود را نگرانی از وضعیت فرهاد میثمی، فعال مدنی که اعتصاب غذای تر خود را به خشک تبدیل کرده است، اعلام کرد و در بخشی از نامه‌ خود نوشت : «با تاکید بر محق بودن خواسته‌های مطرح شده از سوی ایشان، از تاریخ ۹۷/۷/۱۱ داوطلبانه به اعتصاب غذای خود پایان می‌دهم و مصرانه از دوست و همراه گرامی‌ام دکتر فرهاد میثمی درخواست می‌کنم به اعتصاب غذای خویش پایان دهند.

از سوی دیگر رضا خندان همسر او نیز صبح ۱۳ شهریور ماه از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت  و به بند ۲۰۹ زندان اوین که متعلق به وزارت اطلاعات است منتقل شد . او متهم به سه اتهام«اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «ترویج و اشاعه بدحجابی» شده است. رضا خندان پس از بازداشت نسرین ستوده با رسانه ها در مورد وضعیت همسرش اطلاع‌رسانی می‌کرد که مصاحبه‌های او و جمع‌آوری پیکسل «من با حجاب اجباری مخالفم» در خانه‌اش از سوی ماموران وزارت اطلاعات مصادیق اتهامات او به حساب آمده‌اند .

برای آقای خندان قرار وثیقه به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان صادر شده با این حال رضا خندان به دلیل اینکه معتقد است جرمی مرتکب نشده با پرداخت چنین وثیقه سنگینی تاکنون موافقت نکرده و همچنان در زندان اوین است.

سازمان عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر دو سازمان مدافع حقوق بشر با صدور دو بیانیه ,  خواستار آزادی نسرین ستوده و رضا خندان شده بودند و از حکومت جمهوری اسلامی خواسته بودند تا از سرکوب مدافعان حقوق بشر دست بردارد چرا که فعالیتهای وکلا و فعالین حقوق بشر هیچگاه نقض حقوق بشر نیست و آنها جرمی مرتکب نشده اند که بخواهند مورد احضار و بازداشت و حبس قرار بگیرند .

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: