•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

تداوم پلمپ محل کسب ۱۷ تن از شهروندان بهائی ساکن کرمان/ سند

0
566

درخواست ۱۷ شهروند بهائی ساکن کرمان که بیشتر از ۴۴ ماه است که محل کسب آنها پلمپ گردیده است، در دیوان عدالت اداری بررسی و قرار رد دعوا برای دادخواهی آنان صادر شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، دادخواهی ۱۷ تن از شهروندان بهائی در ارومیه که بیش از ۴۴ ماه از پلمب محل کسبشان می‌گذرد در دیوان عالی اداری بررسی و رای دادگاه بر رد شکایت صادر و به آنها ابلاغ شد. موضوع دادخواست این شهروندان از دیوان عدالت اداری ابطال صورتجلسه شورای تامین استان کرمان مصوب ۲۰ مهرماه ۹۳ مبنی بر محدودسازی فعالیت اقتصادی بهاییان و بازگشایی توسط اداره کل اطلاعات استان کرمان بوده است که در سال ۹۴ طرح شکایت شده بود. محل کسب ۱۷ شهروند بهائی در شهر کرمان از تاریخ ۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ به دلیل «تعطیلی یک روزه دینی» توسط اداره اماکن پلمب شده بود. موضوع دادخواست این شهروندان ابطال صورتجلسه شورای تامین استان کرمان مبنی بر “محدودسازی فعالیت اقتصادی بهائیان و بازگشایی توسط اداره کل اطلاعات استان کرمان” بوده است. پلمب محل کسب این شهروندان در اردیبهشت‌ماه ۹۴ صرفاً به دلیل بستن کوتاه مدت محل کسب خود در مناسبت‌های مذهبی آئین بهائی صورت گرفته است.

پیشتر یک منبع نزدیک به شهروندان بهائی کرمان به گزارشگرحقوق بشر در ایران گفته بود: “علی‌رغم پیگیری‌های متعدد این شهروندان هنوز موفق به بازگشایی محل کسب خود نشده و از کار بازمانده‌اند. اداره اماکن کرمان گفته است که دستور از اداره اطلاعات است و ما مجبور به اجرا هستیم.”

پیشتر نیز در مردادماه سال جاری دادخواهی ۲۲ تن از شهروندان بهائی در ارومیه که بیش از یک سال و نیم از پلمپ محل کسب آنها می‌گذرد، در دیوان عالی اداری بررسی شده و قرار رد دعوا برای دادخواهی آنان صادر شده بود.

 بر اساس گزارشات منتشره در وبسایت حقوق بشر در ایران, شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری تاکنون با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهائی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمپ محل کسب بسیاری از شهروندان بهائی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تا روز ۲۸ آبان‌ماه بوده است.

شهروندان بهائی بر اساس باور دینی خود اماکن کسب خود را به هدف اجرای مناسک مذهبی تعطیل می‌کنند. اما دستگاه‌های انتظامی و امنیتی علیرغم حقوق مشخص قانونی و شهروندی افراد در عمل به باورهای دینی خود و نحوه مدیریت اماکن تجاری خود، به پلمپ اماکن کسب آنان اقدام می کنند.
اقدام به پلمب مراکز صنفی شهروندان بهائی در حالی انجام می‌شود که براساس بند ب ماده ۲۸ قانون نظام صنفی، صاحبین واحد صنفی می‌توانند تا سقف ۱۵ روز در سال واحد صنفی خود را بدون اطلاع اتحادیه تعطیل نمایند.

پلمپ اماکن کسب بهائیان در ایران در حالی ادامه دارد که شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی ۱۲ آذرماه سال جاری در گفتگو با رسانه ها گفته بود که “راجع به پلمپ اماکن تجاری و ممانعت از فعالیت بهایی‌ها، استعلاماتی از معاونت حقوقی رئیس جمهور شده است و این بحث را از طریق حقوقی پیش می‌بریم تا راهکاری برای موضوع بیابیم.”

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: