چهارشنبه , ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, ژوئن 7

تشکیل پرونده قضایی برای باران کوثری و شقایق دهقان

0
171

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، باران کوثری و شقایق دهقان، دو هنرمند سینما و تلویزیون، در پی عدم استفاده از حجاب اجباری، با پرونده سازی قضایی مواجه شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، باران کوثری، هنرمند سینما و تلویزیون، پس از حضور بدون حجاب اجباری در مراسم تدفین حسام محمودی، با تشکیل پرونده قضایی مواجه شده است. 

براساس این گزارش، باران کوثری، در مراسم تشیع و تدفین حسام محمودی، بدون روسری و حجاب اجباری در میان شهروندان حاضر شد و پس از آن عکسهایی از وی در فضای مجازی منتشر شد. 

پس از آن پرونده قضایی تشکیل شده برای باران کوثری به اتهام (کشف حجاب) به مجتمع قضایی ارشاد در تهران ارجاع و جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام وی برگزار خواهد شد. 

خبرگزاری مهر هم در خبری مشابه اعلام کرد؛ طی روزهای اخیر، شقایق دهقان، بازیگر و هنرمند سینما تلویزیون، پس از حضور بدون حجاب اجباری در کافه کتاب تهران، و انتشار عکسهای آن در فضای با پرونده سازی قضایی مواجه شد. 

پرونده سازی بر علیه شقایق دهقان پس از آن صورت گرفته که این هنرمند سینما و تلویزیون در کافه کتاب تهران، بدون روسری حاضر شده بود. 

همچنین، پرونده تشکیل شده بر علیه شقایق دهقان به اتهام(کشف حجاب) به دادسرای ارشاد در تهران ارجاع و جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام وی برگزار خواهد شد. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی بوده که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و دخالت در حریم خصوصی افراد به منزله تفتیش عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: