•                  
یک شنبه , ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹
یکشنبه, مارس 29

تعویق آزادی بهنام ابراهیم زاده, فعال کارگری محبوس در زندان اوین

0
119

در حالی که روز شنبه برای آزادی موقت بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری فعال کارگری و حقوق کودک قرار وثیقه تعیین شده بود، روز یکشنبه پس از مراجعه خانواده ابراهیم زاده به دادگاه برای تودیع وثیقه، به آنها گفته شد که یک هفته دیگر دوباره مراجعه کنند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یک‌شنبه ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۷، در پی مراجعه خانواده ابراهیم زاده برای تودیع وثیقه و آزادی موقت این فعال کارگری به آنها اعلام شد که آزادی موقت وی تا هفته آینده ممکن نیست. این در حالی است که روز گذشته از سوی دادگاه با خانواده آقای ابراهیم‌زاده تماس گرفته و گفته شده بود که برای آزادی موقت ایشان وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی تهیه کنید. بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری و حقوق کودک در ساعات پایانی ۲۱ آذر ماه سالجاری و در منزل شخصی خود در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و برای تکمیل مراحل بازجوئی به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردیدخانواده این فعال کارگری تا چند روز پس از بازداشت اطلاع دقیقی از وضعیت و محل نگهداری او نداشتند. آقای ابراهیم‌زاده در روز بازداشت مطلع شده بود که توسط دادگاه انقلاب شهرستان دالاهو به صورت غیابی به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است هر چند ارتباط این بازداشت به اجرای حکم مذکور مشخص نیست. لازم به ذکر است که پیشتربهنام ابراهیم زاده در تاریخ ۲۶ مردادماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در اطراف کرمانشاه و درحالی که به جهت کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده آن مناطق رفته بود بازداشت شده بود.این فعال کارگری پس از تکمیل مراحل بازجوئی به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل و پس از تحمل ۲۵ روز بازداشت نهایتا با تامین وثیقه ۴۰ میلیون تومانی از این زندانآزاد شده بود. 

لازم به توضیح است که حقوق بشر در ایران پیش از این در گزارشی از برگزاری دادگاه جهت پرونده اول این فعال کارگری اطلاع رسانی کرده بود و با توجه به اینکه این فعال کارگری در انتظار دریافت احظاریه جهت حضور در دادگاه بود,  دادگاه بدون اطلاع و حضور وی برگزار گردیده و این فعال کارگری با دو اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» توسط شعبه اول دادگاه انقلاب دالاهو و  بصورت غیابی به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم گردیده است و  در تاریخ ۲۱ آذر ماه و در زمان بازداشتبهنام ابراهیم زاده متوجه شده بود که از سوی شعبه اول  دادگاه انقلاب دالاهو بصورت غیابی مورد محاکمه قرار گرفته  به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم گردیده است.

 بهنام ابراهیم‌زاده متولد ۱۳۵۴، در شهر اشنویه و ساکن تهران، فعال کارگری و عضو «جمعیت دفاع از کار کودکان و خیابان» پیش‌تر در خرداد ۱۳۸۹، به دلیل فعالیت مربوط به حقوق کارگران و حقوق کودکان کار بازداشت شده‌بود. وی پس از ۴ ماه بازجویی در سلول‌های انفرادی زندان اوین به بند ۳۵۰ این زندان منتقل شده‌بود و در دی‌ماه ۱۳۸۹ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۲۰ سال حبس محکوم شد که بعدها این حکم در دادگاه تجدید نظر تهران به ۵ سال کاهش یافت.

بهنام ابراهیم‌زاده در حالی که دوران حبس خود را سپری می‌کرد مجددا با پرونده‌ دیگری مواجه شد. سال ۱۳۹۳، با اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع، تبانی و اقدام علیه امنیت ملی» و «استفاده از تجهیزات ماهواره و نگهداری پاسور» مجددا به ۹ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از اعتراض و در مرحله تجدید نظر به ۷ سال و ۱۰ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری و ۴۵۰ هزار تومان جریمه نقدی کاهش پیدا کرد.
در نهایت، این فعال کارگری ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، بعد از سپری کردن ۷ سال حبس در زندان‌های اوین و رجایی‌شهر کرج آزاد شده بود. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: