•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

تعیین وقت دادرسی در بخش دوم پرونده محمدصابر ملک رئیسی, زندانی سیاسی محبوس در زندان اردبیل

0
433

محمدصابر ملک رئیسی، زندانی سیاسی تبعیدی محبوس در زندان مرکزی اردبیل  که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۱۵ ساله خود است، در بخش دوم پرونده ای که اخیرا برای این زندانی سیاسی بازگشائی شده است  به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به دادگاه شعبه یک دادگاه انقلاب اردبیل احضار شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، محمد صابر ملک رئیسی زندانی سیاسی تبعیدی و محبوس در زندان مرکزی اردبیل در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ از بابت بخش دوم پرونده مفتوحه ای که در شعبه یک دادگاه انقلاب دارد مورد محاکمه قرار خواهد گرفت وی از بابت بخش اول همین پرونده، در روزهای پایانی سال گذشته به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود و این حکم در زندان به وی ابلاغ شده است.  لازم به ذکر است با توجه به احضاریه ای که در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ به وی ابلاغ شده است، از وی خواسته شده راس ساعت ۱۰ صبح  ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ از بابت اتهام مطروحه “فعالیت تبلیغی علیه نظام” در محل شعبه مذکور حضور پیدا کند.  با توجه به حکم صادره محمد صابر ملک رئیسی به اتهام نشر اکاذیب به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد و با توجه به محکومیت قبلی این زندانی سیاسی میبایست ۶ ماه بیشتر در زندان تحمل حبس کند. همچنین شیراحمد شیرانی نیز از اتهام فوق تبرئه شده است. این دو زندانی تبعیدی که بیش از ۸۰ روز گذشته را در قرنطینه این زندان سپری کرده بودند اخیرا به بند ۷ این زندان بازگردانده شدند. بر اساس حکم صادره توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو اردبیل به ریاست قاضی عباس فیض الهی، محمدصابر ملک رئیسی از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر” برابر با ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.لازم به ذکر است محمدصابر ملک رئیسی در تاریخ ۳ دی‌ماه سال جاری با دستور قضایی به قرنطینه زندان تبعید شده بود. شیراحمد شیرانی دیگر هم پرونده ای محمدصابر ملک رئیسی نیز در تاریخ ۲ دی‌ماه سالجاری پس از اتمام بازجوئی به بند بازگردانده شده بود، در تاریخ ۵ دی ماه به قرنطینه این زندان تبعید شد.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۵ اسفند ماه سالجاری طی گزارشی از تداوم نگهداری  محمدصابر ملک رئیسی و شیراحمد شیرانی در قرنطینه زندان مرکزی اردبیل اطلاع رسانی کرده بود.

در تاریخ ۲ و ۳ بهمن ماه، این دو زندانی پس از احضار به دفتر قاضی ناظر بر زندان با گشایش پرونده جدیدی در زندان روبرو شده و تحت عنوان “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” از طریق نشر اخبار خود و سایر زندانیان در “شبکه‌های معاند در جهت تخریب نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. پرونده این دو زندانی پس از تفهیم اتهام با تعیین قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون ریالی به دادگاه ارجاع شد و نهایتاً طی روزهای شنبه و یکشنبه ۴ و ۵ اسفندماه به دادگاه منتقل و مجددا به قرنطینه بازگردانده شده بودند.

لازم به ذکر است محمد صابر ملک رئیسی به همراه یازده تن دیگر از زندانیان در نامه‌ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، از نقض حقوق اعمال شده بر زندانیان محبوس در این زندان پرده برداشتند که نوشتن این نامه برای امضاکنندگان آن تهدید، محرومیت و آزارهایی را از سوی پرسنل زندان در پی آورده است.

محمدصابر ملک رئیسی بعنوان یک نمونه کم سابقه در دهه اخیر، در سن ۱۵ سالگی بازداشت شد و آنطور که خود در نامه هایش گفته به خاطر فعالیت‌های یکی از برادرانش و در حالی که دستگاه امنیتی دسترسی به برادرش نداشت به عنوان “گروگان “دستگیر شده است.

دیگر زندانی مورد اشاره این گزارش احمد شیرانی است، آقای شیرانی ۳۵ ساله، فرزند چاکر، اهل زاهدان و ساکن تهران، در تاریخ ۱۳ خرداد ۷۹ توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به مدت ۲ سال در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مورد بازجویی و شکنجه قرار داشته است.

این زندانی اهل زاهدان نهایتا بعد از تحمل دو سال انفرادی درپی یک اعتصاب «خشک و تر» در یک دادگاه «نمایشی» به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق محاربه به تحمل ۲۲ سال حبس در تبعید محکوم شد.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: