•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

تغییر در اتهامات مطروحه قبلی و احتمال طرح اتهامات جدید به محمد نجفی وکیل و فعال حقوق بشر ساکن شازند اراک

0
343

فعال حقوق بشر محمد نجفیمحمد نجفی, وکیل و فعال حقوق بشر ساکن شازند اراک با احضار به شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اراک با تغییر در اتهامات طرح شده از طرف ارگانهای امنیتی و شرف باز شدن پرونده ای جدید بدلیل فعالیتهای مسالمت آمیز خود در فضای مجازی قرار گرفته است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, محمد نجفی وکیل پایه یک دادگستری و فعال حقوق بشر که به دلیل فعالیتهای مصالمت آمیز خود بارها با اتهامات گوناگون در مراجع امنیتی و قضائی در ایران مورد احضار و بازجوئی و در برخی از موارد اتهامی هم در دادگاه مورد محاکمه قرار گرفته روز گذشته ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ضمن حضور در محل شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شازند واقع در استان مرکزی از تغییر اتهامات منتسبه به ایشان در پرونده ای که پس از بازگشت از کردستان و دیدار با خانواده رامین حسین پناهی فعال سیاسی که چندی پیش در زندان رجائی شهر کرج اعدام گردید متهم شده بود آن اتهامات به نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق فعالیت در فضای مجازی تغییر پیدا کرده است . بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, این اتهامات پس از آن برای محمد نجفی طرح گردیده که دادگاه کیفری دو شازند قرار نظارت قضائی بازپرسی مبنی بر عدم فعالیت این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در فضاتی مجازی را رد کرده بود. این منبع مطلع در ادامه گفت به نظر میرسد در خصوص فعالیتهای محمد نجفی در فضای مجازی پرونده جدیدی با اتهامات تازه در حال باز شدن باشد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۱ مهر ماه طی گزارشی احضار این فعال حقوق بشر و کارشناس حقوقی را به دادسرای عمومی و انقلاب شازند اطلاع رسانی کرده بود.

لازم به ذکر است محمد نجفی در مردادماه سال جاری به همراه ده تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دی‌ماه در شهرستان شازند، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو اراک به ریاست قاضی محمدرضا عبداللهی به اتهامات “اخلال در نظم و آسایش عمومی و انتشار مطالب کذب به قصد تشویش اذهان عمومی” به ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود که پس از اعتراض به رأی صادره جلسه دادگاه تجدیدنظر آنها در تاریخ ۱۱ مهرماه ۱۳۹۷، در شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی برگزار شد. این وکیل دادگستری در مصاحبه ای با حقوق بشر در ایران در هفته های گذشته پیرامون وضعیت پرونده خود و یازده فعال مدنی ساکن شازند توضیحاتی را داده بود.

پرونده محمد نجفی در خصوص اتهامات دیگری نیز در دادگاه انقلاب اراک در حال رسیدگی است.

آقای نجفی از جمله افراد پیگیر نحوه‌ی جان باختن یکی از معترضان در وقایع دی‌ماه ۹۶ بود. وی پس از افشاگری در خصوص مرگ مشکوک “وحید حیدری” یکی از شهروندان معترض در تجمعات اعتراضی  دی‌ماه, دربازداشتگاه کلانتری ۱۲اراک درگذشت، بدلیل افشاگریهائی که پیرامون آن پرونده به عنوان  وکیل وحید حیدری انجام داده بود ضمن متهم شدن به ۹ فقره اتهام, در تاریخ ۲۵ دیماه سال گذشته به همراه چند تن از فعالان مدنی شازند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. محمد نجفی پس از مدتها بلاتکلیفی و بازجوئیهای طولانی و دست اندازیهایی که اطرف ارگانهای امنیتی بر پرونده این فعال حقوق بشر شده بود در تاریخ ۲۸ فروردین سالجاری به قید وثیقه از زندان مرکزی اراک آزاد گردید. 
مسئولان قضایی حکومت جمهوری اسلامی ایران مدعی شده بودند که وحید حیدری فروشنده مواد مخدر بوده و در بازداشتگاه کلانتری اراک دست به خودکشی زده است؛ آقای نجفی پس از انجام تحقیقات میدانی که از طریق اقوام و دوستان وحید حیدری به عمل آورده بود، بیان کرده که او یک دست‌فروش بوده و هیچ‌گونه سوءپیشینه‌ای نداشته و بر جسدش که در شرایط امنیتی دفن گردیده نشانی از خودکشی وجود نداشته و آسیب ناشی از اصابت شیء به سر او به‌وضوح پیدا بوده است.

لازم به ذکر است محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس، مراجع امنیتی را به «پرونده‌سازی» برای یک وکیل دادگستری (محمد نجفی) متهم کرده بود که بنا به اعلام آقای صادقی «ثابت» کرده است که وحید حیدری، نوجوان جان‌باخته در بازداشتگاه کلانتری اراک، «موادفروش» نبوده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: