•                  
سه شنبه , ۱۹ اسفند , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, مارس 9

تفهیم اتهام و صدور قرار بازداشت یک ماهه برای امیرسالار داودی، وکیل دادگستری دربند

0
352

امیرسالار داودی، وکیل دادگستری که روز سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، پس از تفهیم اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” و صدور قرار بازداشت یک‌ماهه کماکان در زندان اوین نگهداری می‌شود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، پس از گذشت ۱۵ روز از بازداشت امیرسالار داودی، این وکیل دادگستری با صدور قرار بازداشت یک‌ماهه در زندان اوین نگهداری می‌شود. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “از زمان بازداشت وی، اجازه ملاقات امیر سالار دادوودی با خانواده و حتی وکیل وی و یا حتی مطالعه پرونده ایشان توسط وکیل وی, وحید مشگانی فراهانی داده نشده است؛ با این حال پیش‌تر اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به وی تفهیم شده و در زمان بازداشت قرار بازداشت یک‌ماهه نیز برای ایشان صادر شده است”. این منبع مطلع در ادامه گفت: “با اینکه آقای داودی ۲ بار با خانواده خود و یک بار با وکیل خود تماس تلفنی داشته‌اند با این حال خانواده‌شان نیز تا کنون موفق به ملاقات با وی نشده‌اند و از محل دقیق نگهداری ایشان در زندان اوین نیز اطلاعی ندارند”. امیرسالار داودی، وکیل دادگستری در تاریخ ۲۹ آبان‌ماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. مامورین پیش از بازداشت دفتر کار و منزل وی را مورد تفتیش قرار داده‌ و تعدادی از پرونده‌ها و وسایل شخصی وی را نیز ضبط کرده‌ بودند.

این وکیل دادگستری تاکنون وکالت بسیاری از پرونده‌های زندانیان و متهمین سیاسی از جمله سعید شیرزاد، سهیل عربی و زینب جلالیان را بر عهده داشته است.

در ماه‌های اخیر موج جدیدی از فشارهای امنیتی و قضایی بر روی وکلای دادگستری آغاز و بر تعداد وکلای بازداشتی و زندانی افزوده شده است. اغلب این احضار، بازجویی و بازداشت‌ها در ارتباط با پرونده موکلان آنها بوده است.
از جمله این بازداشت‌ها می‌توان به بازداشت محمد نجفی، نسرین ستوده، آرش کیخسروی، قاسم شعله سعدی، پیام درفشان، فرخ فروزان، هدی عمید و امیرسالار داودی بازداشت شده‌اند. از میان آنها تاکنون قاسم شعله سعدی، پیام درفشان، فرخ فروزان و هدی عمید با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

لازم به ذکر است که حقوق بشر در ایران طی روز گذشته از صدور حکم محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که در حال سپری کردن محکومیت سه ساله خود در زندان اراک به سر می‌برد، در بخش دوم پرونده توسط شعبه یک دادگاه انقلاب اراک خبر داده بود. طی این حکم آقای نجفی به ۱۳ سال حبس تعزیری به اتهامات “تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی” محکوم شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: