•                  
دوشنبه , ۱۱ مرداد , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, آگوست 3

تنش مجدد در بند زندانیان سیاسی رجایی شهر کرج؛ خودداری زندانیان از تحویل گرفتن جیره غذا

0
260

siyasi-rajayi-salon-10-band-andarzgah-4.jpgزندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج که پیشتر در مردادماه سال جاری بصورت اجباری به سالن امنیتی ۱۰ منتقل شده بودند، همچنان با مشکلات مضاعفی از جمله استفاده از تلفن، دسترسی به تهویه مناسب، نبود آب گرم برای استحمام و معیوب بودن سیستم های گرمایشی روبه هستند، به همین دلیل زندانیان سیاسی این سالن به نشانه اعتراض امروز چهارشنبه با پس فرستادن ظرف غذای جیزه زندان اعتراض خود به وضعیت بند را اعلام کردند و از مسئولان خواستار چاره جویی برای تغییر شرایط غیرانسانی حاکم شدند. به گزارش حقوق بشر در ایران، حدود ۵۴ تن از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج پیش‌تر در مردادماه سال جاری به بند امنیتی ۱۰ واقع در اندرزگاه ۴ این زندان منتقل شدند، علیرغم کاهش جمعیت به حدود ۳۰ نفر کماکان با مشکلات عدیده ای روبه رو هستند.

روز چهارشنبه ۶ دیماه زندانیان سیاسی سالن امنیتی ۱۰ زندان رجایی شهر کرج به نشانه ی اعتراض به وضعیت نابسامان این محل از تحویل گرفتن ظرف غذای جیره زندان خودداری کردند.

از جمله مشکلاتی که این زندانیان با آن روبرو هستند و بابت حل آن ماههاست نامه نگاریهای اداری را پیگیری می کنند، نبود هوای تازه به دلیل عدم وجود سیستم تهویه و کوچک بودن پنجره هایی است که از هر دو طرف فنس کشی شده است، از سوی دیگر با آمدن فصل سرما زندانیان مجبور شدند به دلیل نبود سیستم گرمایشی پنجره های سالن ۱۰ را با استفاده از نایلون بپوشانند که این نیز بر جریان گردش هوا تاثیر منفی گذاشته است.
وسایل زندانیان سیاسی این سالن که با هزینه خود تهیه کرده بودند از آنان ضبط و به زندانیان دیگر فروخته شده است. این وسایل علاوه بر دستگاههایی چون کولر و دستگاه تصفیه آب شامل یخچال، تلویزیون و … نیز می شود. زندانیان یکی از مشکلات خود را مصادره غیرقانونی وسایل خود اعلام کرده اند.

تحصن زندانیان سیاسی این سالن در اعتراض به وضعیت اسفناک این محل همچنین شامل مواردی چون درخواست استفاده از تلفن، داشتن تهویه هوای مناسب، تعمیر شدن وسایل گرمایشی سالن، داشتن روزنامه، استفاده از کتابخانه و باشگاه و همچنین پس گرفتن وسایل شخصی چون یخچال و تلویزیون می شود.

این تحصن ها پس از نامه نگاری های مداوم زندانیان و پیگیری نشدن مشکلاتشان صورت گرفته است.

غلامرضا ضیائی رئیس زندان و رضا ولی محمدی مدیر داخلی و مسئول بند ۴ بارها در مقابل اعتراض زندانیان گفته اند “برای انجام هرکاری بدستور کتبی محبی رئیس سازمان زندانهای استان تهران نیاز است.” این مسئولین تاکید کرده اند “تمام این محدودیتها بدستور نامبرده و دادستان تهران بوده و بدون اجازه این افراد هیچ کاری درخصوص پیگیری مشکلات زندانیان سالن ۱۰ در توانشان نیست”.
از سوی دیگر در کنار اعمال فشارها و محدودیتها بر زندانیان، رئیس زندان اعلام کرده است “استرداد وسایل و حق استفاده از امکانات درصورتی امکانپذیر هست که زندانیان سیاسی-امنیتی داوطلبانه به بندهای دیگر بروند”. هر چند بعضی از زندانیان بناچار برای برخورداری از حداقل امکانات موجود به بندها یا حتی زندانهای دیگر رفته اند اما کماکان ۳۰ زندانی باقیمانده بر اجرای اصل تفکیک جرایم بعنوان یک حق قانونی خود پافشاری می کنند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: