•                  
سه شنبه , ۱۲ اسفند , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, مارس 2

جلسه دادگاه تجدید نظر محمد مهدوی فر در شعبه۷ دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان برگزار شد.

0
226

محمد مهدوی فر.jpgجلسه دادگاه رسیدگی به اعتراض محمد مهدوی‌فر، فعال مدنی که به خاطر محکومیت دو ساله خود در زندان مرکزی اصفهان بسر می‌برد در دادگاه تجدید نظر استان اصفهان برگزار شد. وی در اوایل مهرماه نیز در بخش دوم این پرونده توسط شعبه اول دادگاه انقلاب آران و بیدگل به اتهام “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۴ سال و نیم حبس تعزیری و ۴ سال تبعید به شهرستان سرباز محکوم شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه، ۲۵ مهر‌ماه, جلسه دادگاه رسیدگی به اعتراض محمد مهدوی‌فر فعال مدنی اهل آران و بیدگل در شعبه ۷ دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان برگزار شد. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران : “روز جلسه تجدیدنظر خواهی آقای مهدوی‌فر در شعبه ۷ دادگاه تجدیدنظر اصفهان در خصوص حکم ۸ ماه حبس برای اتهام “معاونت در نشر اکاذیب” برگزار شد وکلای محمد مهدوی فر, آقایان: محمد نجفی و سعید غلامیان از ایشان در مقابل اتهامات منتسبه در جلسه دادگاه دفاع کردند. این منبع مطلع در ادامه گفت, دادگاه به دفاعیات توجه کرد اما با توجه به مذاکرات جلسه امیدواریم که حداقل حکم وی تقلیل پیدا کند”. لازم به ذکر است که این فعال مدنی پیش‌تر در در تاریخ ۹ مهرماه سال جاری، در بخش نخست این پرونده توسط شعبه اول دادگاه انقلاب آران و بیدگل به اتهام “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۴ سال و نیم حبس تعزیری و ۴ سال تبعید به شهرستان سرباز محکوم شد و در تاریخ ۷ مرداد‌ماه سال جاری، در بخش دوم این پرونده توسط شعبه ۱۰۱ کیفری دو دادگستری آران و بیدگل به اتهام “معاونت در نشر اکاذیب” به تحمل هشت ماه حبس و محکوم شد.

گفتنی است این فعال مدنی که در حال سپری کردن محکومیت خود در زندان مرکزی اصفهان است، در اسفندماه سال گذشته در پرونده‌ای با وکالت سعید غلامیان، توسط دادگاه کیفری شهرستان آران و بیدگل به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و “ارتباط با دول بیگانه” به تحمل دو سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود، محکومیت وی در شعبه ۱۶ دادگاه تجدید نظر اصفهان عیناً تائید شد.

محمد مهدوی فر در زندان اصفهان بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم در بند عمومی و در کنار زندانیان محمد مهدوی فر عکس در دادگاه .jpgمعتاد به مواد مخدر نگهداری می‌شود. پیش‌تر یک منبع نزدیک به خانواده آقای مهدوی فر به حقوق بشر در ایران گفت: “محمد مهدوی فر که به علت عوارض شیمیایی دوران جنگ مشکلات تنفسی دارد، بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم در بند عمومی و در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر نگهداری می‌شود. بند سوم زندان مرکزی اصفهان از نظر بهداشت خوب نیست و اکثر زندانیان سیگار و مواد مخدر مصرف می‌کنند. آقای مهدوی فر بارها درخواست جابجایی به بند دیگر داد که مورد تائید مسئولان قرار نگرفت”.

این فعال مدنی پیش‌تر در تاریخ ۲۴ دی‌ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت و جهت تحمل مدت محکومیت خود به زندان مرکزی اصفهان منتقل شد.

لازم به یادآوری است محمد مهدوی‌فر در سال ۹۳ پس از سرودن یک مثنوی ۳۲ بیتی به نام “الفبا” و خواندن آن در انجمن‌های ادبی شهر کاشان، توسط شعبه دو بازپرسی آران و بیدگل (به نیابت از شعبه هم‌عرض بازپرسی در کاشان) مورد بازجویی قرار گرفت.
آقای مهدوی‌فر از بابت پرونده مفتوحه در سال ۹۴ در شعبه ۱۰۵ کیفری دو دادگستری کاشان محاکمه و به اتهام «نشر اکاذیب» به ۱ سال و نیم حبس محکوم شد.

نهایتاً، شعبه بیست‌وسوم دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان به ریاست حمیدرضا امانی حکم ۱ سال و نیم حبس وی را از طریق اصلاح اتهام از «نشر اکاذیب» به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ده ماه حبس تقلیل و با «رعایت بند ب از ماده ۳۳ قانون وصول» مجازات وی را به ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی تبدیل کرد.

همان‌طور که اشاره شد مهدوی‌فر کمی بعد مورخ دوشنبه ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۵، در منزل شخصی‌اش توسط مأموران اداره اطلاعات بازداشت و به سلول‌های انفرادی زندان اصفهان، تحت مدیریت وزارت اطلاعات منتقل شده بود که پس از تحمل حدود ۴۵ روز بازداشت از زندان مرکزی اصفهان آزاد شده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: