چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

جلسه دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی برگزار می شود

0
79

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲ خرداد اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات نیلوفر حامدی و الهام محمدی برگزار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۸ خرداد ماه ۱۴۰۲، الهام محمد و روز سه شنبه ۹ خرداد ماه ۱۴۰۲ هم نیلوفرحامدی، دو روزنامه نگار و فعال رسانه ای محبوس در زندان قرچک ورامین، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، محاکمه خواهند شد. این ۲ روزنامه نگار، از تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱ و همزمان با گسترش اعتراضات به جان باختن مهسا امینی در بازداشت بسر می برند. 

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه ضمن اعلام این خبر افزود:” جلسه دادگاه بدوی رسیدگی به پرونده خانم الهام محمدی ۸ خردادماه و خانم نیلوفر حامدی ۹ خردادماه برگزار می‌شود.” 

پیش از این و در تاریخ ۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، سخنگوی قوه قضائیه از افزایش اتهاماتی نیلوفر حامدی و الهه محمدی خبر داد و مصادق این اتهامات را (همکاری با دولت متخاصم آمریکا)، (اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام)‌ عنوان و سپس از ارجاع پرونده این ۲ فعال رسانه ای به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران خبر داده بود. 

لازم به اشاره است،‌ نیلوفر حامدی، در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل وی در تهران، پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی اش، بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و پس از طی مراحل بازجویی و بازپرسی در دادسرای ناحیه ۳۳ تهران در تاریخ اواخر آذر ماه ۱۴۰۱ به زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

همچنین، الهه محمدی هم در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی از قبیل لپ تاپ، گوشی تلفن همراه و چند جلد کتاب، سپس بازداشت و جهت بازجوئی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل و پس از طی مراحل بازجویی و سپس تفهیم اتهام اواخر آذر ماه ۱۴۰۱، به همراه نیلوفر حامدی به زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

پس از بازداشت این ۲ روزنامه نگار و گسترش سرکوب و ارعاب بر علیه جامعه رسانه ای کشور، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، با انتشار بیانیه ای نسبت به آن واکنش نشان داد.‌ 

در ادامه پیگیری ها در خصوص پرونده الهه محمدی و نیلوفر حامدی،‌ در تاریخ ۲۲ اسفند ماه ۱۴۰۱، بیش از ۲۰۰ روزنامه نگار داخل کشور، با تنظیم نامه ای سرگشاده خطاب به غلامحسین محسنی اژه ای خواستار اعمال بخشنامه اخیر قوه قضائیه به پرونده این ۲ روزنامه نگار شدند. 

نیلوفر حامدی و الهه مجمدی، در حالی که از حقوق اولیه یک متهم برای دسترسی به وکیل مورد نظر خود محروم بودند مراحل بازجویی و بازپرسی را پشت سر گذاشتند. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی بوده که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هاروزنامه نگاربازداشت بلاتکلیفیشعبه ۱۵نیلوفرحامدیدادگاه انقلاب تهران شعبه۱۵نیلوفرمحمدیابوالقاسم صلواتیقرچک ورامینابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵الهه محمدیالهه محمدی فعال رسانه ایدادگاه انقلاب تهرانکیفرخواستشعبه۱۵دادگاه انقلاب تهرانالهه محمدی روزنامه نگارشعبه۱۵دادگاه انقلابحقوق بشرمحاکمهمحاکمه روزنامه نگارانشعبه۱۵شعبه ۱۵ دادسرای عمومی و انقلابزندانی سیاسیقاضی صلواتیبلاتکلیفی در بازداشتشعبه۱۵ دادگاه انقلاب تهرانصدور حبسقاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانحقوق بشر در ایرانشعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهرانشعبه۱۵دادگاهقاضی شعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهرانحبس تعزیریزندان قرچک ورامینشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانمحکومیت کیفرینیلوفرحامدی روزنامه نگارقاضی شعبه۱۵ دادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلابحقوق شهروندی در ایرانشعبه ۱۵دادگاه انقلاب در تهرانشعبه۱۵دادگاه انقلاب در تهرانقاضی شعبه۱۵دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: