•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

جلسه رسیدگی به اتهامات وکیل محبوس, محمد نجفی در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شازند برگزار شد

0
279

جلسه رسیدگی به اتهامات محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که در حال سپری کردن محکومیت سه ساله خود در زندان اراک به سر می‌برد، امروز سه شنبه ۲۹ آبان ماه, در خصوص پرونده‌ای جدید در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شازند برگزار شد. محمد نجفی در تاریخ ۲۱ مهرماه به شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شازند احضار و به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” تفهیم اتهام شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷، جلسه رسیدگی به اتهامات محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس ، در پرونده‌ای جدید در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شازند برگزار شد.  محمد نجفی در تاریخ ۲۱ مهرماه به شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شازند احضار و به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” تفهیم اتهام شده بود. یک منبع نزدیک به محمد نجفی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “امروز سه‌شنبه جلسه رسیدگی به اتهام آقای نجفی مبنی بر“نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق فعالیت در فضای مجازی” در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شازند برگزار شد. در خصوص این اتهام دادگاه به سفر آقای نجفی به کردستان و دیدار و انتشار عکس با مادر رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی که چندی پیش اعدام شد، استناد کرده است”.محمد نجفی, وکیل پایه یک دادگستری و فعال حقوق بشر,  پیش‌تر در روز شنبه ۲۱ مهرماه طی احضاریه‌ای کتبی به شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شازند احضار و پس از حضور در دادگاه در این پرونده‌ به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” مورد بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفت.

لازم به ذکر است که این وکیل زندانی در روز یکشنبه ۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷ جهت اجرای حکم ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق بازداشت و به زندان اراک منتقل شده بود.

محمد نجفی در مردادماه سال جاری به همراه ده تن دیگر در جریان اعتراضات سراسری دی‌ماه در شهرستان شازند بازداشت و در نهایت توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو اراک به ریاست قاضی محمدرضا عبداللهی به اتهامات “اخلال در نظم و آسایش عمومی و انتشار مطالب کذب به قصد تشویش اذهان عمومی” به ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. این حکم پس از اعتراض به رأی صادره توسط شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی عینا تایید شد.

آقای نجفی از جمله افراد پیگیر نحوه‌ی جان باختن  وحید حیدری, یکی از معترضان در وقایع دی‌ماه ۹۶ بود. وی پس از افشاگری در خصوص فوت “وحید حیدری” یکی از معترضان خیابانی دی‌ماه که در اراک بازداشت و در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک درگذشت، بازداشت شده بود.

مسئولان قضایی حکومت جمهوری اسلامی ایران مدعی شده بودند که وحید حیدری فروشنده مواد مخدر بوده و در بازداشتگاه کلانتری اراک دست به خودکشی زده است؛ آقای نجفی پس از انجام تحقیقات میدانی که از طریق اقوام و دوستان وحید حیدری به عمل آورده بود، بیان کرده که او یک دست‌فروش بوده و هیچ‌گونه سوءپیشینه‌ای نداشته و بر جسدش که در شرایط امنیتی دفن گردیده نشانی از خودکشی وجود نداشته و آسیب ناشی از اصابت شیء به سر او به‌وضوح پیدا بوده است.

لازم به ذکر است محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس، مراجع امنیتی را به «پرونده‌سازی» برای یک وکیل دادگستری (محمد نجفی) متهم کرده بود  که بنا به اعلام آقای صادقی «ثابت» کرده است که وحید حیدری، نوجوان جان‌باخته در بازداشتگاه کلانتری اراک، «موادفروش» نبوده است.

لازم به ذکر است که جلسه بازپرسی این افراد پیشتر در تاریخ ۲۲ اسفند ۹۶ در شعبه یک بازپرسی دادگستری شهر اراک برگزار شد.  همگی این افراد پیش تر در اداره اطلاعات بازجویی شده بودند، در این جلسه که ده نفر از افراد بازداشت شده در اعتراضات دی ماه سال ۹۶ در آن حضور داشتند از سوی بازپرس به اتهامات آنها مبنی بر “اخلال در نظم عمومی، اجتماع و تبانی و شرکت در تجمعات غیرقانونی” رسیدگی شد و متهمان به دفاع از اتهامات انتسابی خود پرداختند.

افراد بازداشت شده همگی اهل شهرستان‌های شازند در استان مرکزی هستند که پیش‌تر پرونده آنها به طور ناگهانی از دادگستری شازند به دادگستری اراک منتقل شده بود.

در اعتراضات اخیر که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.
رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: