•                  
شنبه , ۰۴ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, ژوئن 25

حق بر محیط زیست؛ صدور حکم حبس در دو پرونده جداگانه شکارچیان غیرمجاز

0
300

گازوزن.PNGعاملین شکار یک آهوی جبیر در سیرجان به تحمل سه سال حبس، جزای نقدی و مصادره اسلحه شکاری مجاز به نفع دولت محکوم شدند. همچنین شکارچی متخلف به جرم دستکاری و تغییر کالیبر اسلحه بادی به تحمل دو سال حبس و پرداخت هشتاد میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، عاملین شکار یک جبیر در سیرجان به تحمل سه سال حبس، جزای نقدی و مصادره اسلحه شکاری مجاز به نفع دولت محکوم شدند. پاییز سال جاری به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر حضور گروهی از شکارچیان غیرمجاز در عرصه های طبیعی سیرجان، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان عازم منطقه مورد نظر شدند. رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سیرجان در این باره گفت: “نیروهای محیط زیست متوجه شدند متخلفین بوسیله یک خودروی تویوتا وارد مناطق آزاد شده و در حال بازگشت از منطقه هستند”.

محمود علیرضایی اظهار داشت: “بنابراین طی هماهنگی با مامورین پاسگاه انتظامی مسیر متخلفین مسدود و خودروی آنان متوقف گردید”.

در بازرسی از این خودرو لاشه یک جبیر و یک اسلحه شکاری دارای جواز حمل که جواز آن متعلق به فرد دیگری بود (متعلق به پدر یکی از متهمان) کشف و ضبط و چهار متهم در این رابطه دستگیر شدند.

متهمین پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

شکارچیان متخلف در جریان بازجویی ها سعی کردند اتهامات وارده را انکار کرده و اظهارات ضد و نقیض و خلاف واقعی مطرح کردن مبنی بر این که مثلا لاشه جبیر را خریداری کرده و اینکه دو نفر از متهمان مسافر هستند و آنها را نمی شناسند.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری سیرجان، دادگاه با توجه به گزارش اداره محیط زیست، اعترافات بلاوجه متخلفین و سایر محتویات پرونده، بزهکاری متهمین را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه هر یک از متهمان را به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی به تحمل سه سال حبس محکوم نمود.

متهمان ردیف سوم و چهارم به جرم حمل سلاح غیرمجاز (متعلق به غیر) به پرداخت بیست میلیون ریال جزای نقدی محکوم نمود.

همچنین با رای دادگاه مجوز حمل سلاح کشف شده ابطال و اسلحه مربوطه به نفع دولت (سازمان محیط زیست) مصادره گردید.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک جبیر معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است که متهمین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نمایند.
شکارچی متخلف به جرم دستکاری و تغییر کالیبر اسلحه بادی به تحمل دو سال حبس و پرداخت هشتاد میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، چندی قبل نیروهای یگان محیط زیست دامغان حین گشت و کنترل در عرصه های طبیعی ای ن شهرستان به یک خودروی پیکان مشکوک شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دامغان در این باره گفت: “در بازرسی از این خودرو یک اسلحه بادی دوربین دار کالیبر ۵/۵ و تعداد ۱۱ تیر مرمی دست ساز کشف و ضبط گردید”.

فرامرز اسفندیاری اظهار داشت: “مامورین در بررسی ها متوجه شدند که سلاح مذکور دستکاری و تبدیل به اسلحه خفیف کالیبر ۲۲ شده است”.

در این رابطه یک متهم دستگیر و پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری دامغان، دادگاه با توجه به گزارش اداره محیط زیست و مرجع انتظامی، استعلام از پلیس اطلاعات و امنیت عمومی و نظریه حفاظت اطلاعات ارتش و مدیریت اسلحه و مهمان شاهرود، اعترافات بلاوجه متخلف و سایر محتویات پرونده، بزهکاری متهم را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه متهم را به مجازات های زیر محکوم نمود:

“دو سال حبس بابت نگهداری سلاح غیرمجاز

هشتاد میلیون ریال جزای نقدی بابت تغییر کالیبر و نوع اسلحه

مصادره اسلحه و فشنگ های کشف شده به نفع دولت”

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: