•                  
شنبه , ۰۹ اسفند , ۱۳۹۹
شنبه, فوریه 27

حمله گارد ویژه زندان رجایی شهر کرج به محل نگهداری زندانیان اهل سنت

0
541

سفیدی.jpgشب سه‌شنبه حدود ۸۰ تن از نیروهای گارد زندان به همراه عناصری از وزارت اطلاعات به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان که محل نگهداری دهها تن از زندانیان سنی مذهب است حمله کرده و چند تن از آنان را مجروح و به شکل خشونت آمیزی وسایل شخصی آنان را تخریب کردند و یا با خود بردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، این سالن محل نگهداری زندانیان سنی مذهبی است که به دلیل فعالیت های دینی یا سیاسی خود در حبس به سر می برند. ساعت ۱۱ شب سه‌شنبه ۱۶ مرداد ماه بیش از ۳۰ نفر از نیروهای وزارت اطلاعات و حدود ۵۰ تن از نیروهای سیاهپوش گارد زندان رجایی شهر کرج با باتوم و نقاب و پوشش ضد شورش مخصوص به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان حمله کرده و ضمن تخریب و جمع آوری وسایل شخصی زندانیان چند تن از آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران در این خصوص گفت: “حدود ساعت ۱۱ شب سه شنبه بیش از ۳۰ نفر از نیروهای ویژه وزارت اطلاعات و حدود ۵۰ تن از نیروهای گارد ویژه زندان رجایی شهر به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان حمله کرده و تمامی وسایل شخصی زندانیان را که قبلا با مجوز زندان و با هزینه شخصی زندانیان خریداری شده بود تخریب کرده و با خود بردند. نیروهای گارد ویژه زندان در حین حمله با فحاشی و توهین به مقدسات اهل سنت سعی در متشنج کردن فضا و به درگیری کشیدن آن داشتند و با ضرب و شتم زندانیان را به هواخوری زندان منتقل کرده و تا ساعت ۲ بعد از نیمه شب در آنجا نگه داشته شدند.”
این منبع مطلع در ارتباط با وضعیت زندانیان نیز گفت: “زندانیانی که در اثر ضرب و شتم نیروی ویژه مجروح شده بودند را به بهداری منتقل نکردند ولی ۳ تن از آن‌ها به نام‌های «عبدالرحمن سنگانی»، «نامق دلدل» و «ایوب کریمی» که به دلیل بیماری قلبی و فشارخون از حال رفته و یا در وضعیت بدی قرار گرفته بودند به بهداری زندان منتقل شده و دو تن دیگر به نام‌های «سلیمان پیروتی» و «فواد یوسفی» به دلیل وخامت حال به بیمارستانی خارج از زندان انتقال داده شدند.”
وی همچنین از انتقال حافظ توحید قریشی، زندانی اهل سنت و اهل شهر تالش در شب حمله توسط نیروهای گارد به بند ۲۰۹ اطلاعات زندان اوین خبر داد.

گفتنی است آب و برق و تلفن در این بند تا شب گذشته قطع بوده و زندانیان این سالن اجازه استفاده از هواخوری زندان را نیز نداشته‌اند.

این نخستین‌بار نیست که این‌گونه حملات به بند زندانیان اهل سنت صورت می‌گیرد. در سالیان گذشته زندانیان این سالن بارها مورد حمله و بازرسی توام با خشونت و تخریب وسایل شخصی قرار گرفته‌اند.

حقوق بشر در ایران پیشتر نیز در گزارش هایی از این قبیل حملات به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجایی شهر کرج خبر داده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: