•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

حمیدرضا امینی در زندان اوین “کف خواب” شده‌است/ گزارشی از آخرین وضعیت این زندانی

0
512

شامگاه دوشنبه، حمیدرضا امینی، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در بند ۸ سالن ۱۰ واقع در زندان اوین، از سوی افسر نگهبان این بند از زندان اوین مورد توهین و همچنین “تهدید به انتقال به زندان دیگری” شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، شامگاه دوشنبه۱۹ آذرماه، حمیدرضا امینی، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، از سوی افسر نگهبان بند ۸ این زندان “مورد فحاشی” قرار گرفت و “تهدید شد که به زندان دیگری” منتقل می‌شود. گفته شده این زندانی سیاسی، اکنون ممنوع‌التماس شده و «صادق صادقی» افسر نگهبان بند ۸ زندان اوین با گرفتن «تخت»وی، او را «کف‌خواب» کرده است و در حال حاضر این زندانی سیاسی در بند ۸ زندان اوین روی زمین و بدون تخت استراحت میکند. همچنین این زندانی سیاسی با خطرات جانی دیگری از جمله احتمال ضرب و شتم و شکنجه از سوی مسئولان زندان اوین نیز مواجه شده است. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: «فردی بنام صادق صادقی، افسر نگهبان بند ۸ سالن ۱۰ واقع در زندان اوین به دلایلی نامشخص و یا مسائل شخصی، دوشنبه شب حمیدرضا امینی را مورد فحاشی قرار داد و قصد ضرب‌ و جرح او را داشت که با ممانعت سایر زندانیان روبرو شد. حمیدرضا امینی، سپس از سوی افسر نگهبان تهدید شد که به زندان دیگری منتقل خواهد شد.»

این منبع در ادامه افزود: «آقای امینی هم‌اکنون ممنوع‌التماس شده و «صادق صادقی» افسر نگهبان با گرفتن «تخت» وی در بند ۸ زندان، او را «کف‌خواب» کرده است.»

“کف خواب‌” در زندان به کسانی گفته می‌شود که به دلایل گوناگون امکان استفاده از تخت را ندارند و به ناچار بر روی زمین و در شرایطی نامناسب شب را روز می‌کنند.

گفتنی است، حمیدرضا امینی که با حساب کاربری “آریوبرزن” در شبکه‌های اجتماعی فعال بود، روز ۱۱ مهرماه ۹۷ پس از تشکیل جلسه دادگاه رسیدگی به اتهاماتش در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، به ۱۱ سال زندان محکوم شد.

یک منبع مطلع درخصوص جزئیات این پرونده به حقوق بشر در ایران گفته‌بود: “در این جلسه دادگاه حمیدرضا امینی به اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به ۵ سال حبس تعزیری، به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال حبس تعزیری و به اتهام “توهین به رهبری” به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد”.

از سوی دیگر گزارش شده‌بود که آقای حمیدرضا امینی از بابت اتهام «توهین به مقدسات» پس از تشکیل جلسه دادگاه در مردادماه سال جاری نیز به تحمل سه سال حبس محکوم شده است.

لازم به ذکر است حقوق بشر در ایران پیش از این نیز در گزارشی در خصوص صدور محکومیت ۱۱ ساله این فعال تلگرامی منتشر کرده‌بود.

حمیدرضا امینی که در فضای مجازی با اکانت “آریوبرزن” فعالیت می‌کرد، روز ۱۱ آذرماه ۱۳۹۶ بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و تحت بازجویی قرار گرفت، اما به دلیل عدم همکاری با وزارت اطلاعات در ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶، به زندان تهران بزرگ مشهور به “فشافویه” منتقل شد و به همین دلیل یک بار دست به اعتصاب غذازده بود و طی وعده مسئولین مبنی بر رسیدگی به وضعیت وی اعتصاب غذای خود را شکسته بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.