•                  
سه شنبه , ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, آگوست 3

حمید بابایی برای ادامه حبس به زندان اوین بازگشت

0
242

hamid-babayi-300x191.jpgروز جاری حمید بابایی، پس از پایان مدت مرخصی نوروزی، جهت تحمل باقی مانده محکومیت ۶ سال حبس خود به زندان اوین بازگشت. آقای بابایی پس از بازگشت به زندان اوین به بند قرنطینه این زندان منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح روز گذشته ۲۶ فروردین ماه ۹۷، حمید بابایی، با پایان دوران مرخصی نوروزی، جهت تحمل باقی مانده محکومیت، خود را به زندان اوین معرفی کرد. حمید بابایی در تاریخ ۲۹ اسفندماه ۹۶ اعزام شده بود و پس از پایان مرخصی، امروز ۲۶ فروردین ماه ۹۷ جهت تحمل باقی مانده محکومیت ۶ سال حبس خود به زندان اوین بازگشت. یک منبع نزدیک به آقای بابایی در این باره به حقوق بشر در ایران گفت : “آقای بابایی طی دوران مرخصی خود مشغول رسیدگی به وضعیت پزشکی خود بود و امروز وقتی با چند روز تاخیر خود را به زندان اوین معرفی کرد و با توجه به اینکه پزشک پس از انجام “ام آر آی” نامه داده بود که باید زانویش را عمل کند، از آقای رستمی مسئول دادستانی مستقر در زندان اوین خواست مدارک پزشکی‌اش را ببیند، ولی با برخورد زننده آقای رستمی مواجه شد. آقای رستمی وی را تهدید کرد که برایش پرونده‌سازی می‌کند و دوباره برایش حکم صادر می‌کنند”.

این منبع مطلع در ادامه گفت: “آقای رستمی به صحبت‌های آقای بابایی و همسرش توجهی نکرد و به ماموران گفت به او دستبند بزنند و وقتی همسرش از وی خواسته پرونده پزشکی‌اش را ببیند به او گفته این کار را انجام نمی‌دهد، چون از نظر او زندانی جایش در زندان است و نباید غیبت کند”.

این منبع مطلع در پایان گفت: “آقای بابایی با دستور آقای رستمی به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شده است”.

گفتنی است که آقای بابایی پیشتر مورخ چهارشنبه ۳۱ خردادماه ۱۳۹۶، در چهارمین سال حبس خود برای اولین بار به مرخصی اعزام شده بود.

لازم به ذکر است، آقای بابایی پیش از این در آبان ماه سال گذشته از زندان رجائی‌شهر کرج به زندان اوین منتقل شده بود.

حمید بابایی، دانشجوی بورسیه دانشگاه لی‌یژ بلژیک، روز ۲۲ مرداد ١٣۹٢، اندکی پس از ورود به ایران برای دیدار خانواده توسط وزارت اطلاعات احضار، بازداشت و در دادگاهی کوتاه توسط قاضى صلواتى به ۶ سال حبس تعزیرى و ۴ سال حبس تعلیقی، به اتهام جاسوسى و ارتباط با دول متخاصم، محکوم شد، این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر نیز تأیید شد.

او بلافاصله پس از بازداشت به سلول انفرادى در زندان اوین منتقل شده بود، بابایى ٢٠ روز در انفرادى بند ٢۴٠ گذرانده و بعد از آن به بند ٢٠۹ منتقل و نهایتا بعد از تحمل ٣۵ روز انفرادى در تاریخ ٢۷ شهریورماه ۱۳۹۲ وارد بند ۳۵۰ زندان اوین شد.

در جریان انتقال گروهی زندانیان از بند ۳۵۰ به بند هفت و متعاقبا هشت انتقال یافت. او پس از اعتراض به شرایط بند هشت اواخر بهمن‌ماه پارسال به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد. او به تازگی از بند زندانیان عادی زندان رجایی شهر به سالن ۱۲ و محل نگهداری زندانیان سیاسی-امنیتی منتقل شده است.

حمید بابایى متاهل، متولد ٢٠ آذر ١٣۶٢ در شهرستان تکاب واقع در استان آذربایجان غربى است. او در سال ١٣٨۵ در رشته ریاضى از دانشگاه صنعتى شریف فارغ التحصیل شد و همان سال براى ادامه تحصیل در مقطع کارشناسى ارشد رشته مهندسى صنایع وارد دانشگاه علم وصنعت ایران شد. وی موفق شده است که در سال ١٣٨۷ با معدل ١٨، از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شود و دانش آموخته ممتاز مقطع کارشناسى ارشد شناخته شود.

به گفته نزدیکان حمید بابایى، وی در مدت حضور در خارج از کشور هیچ‌گونه فعالیت سیاسی نداشته و تنها به دلیل بى توجهى به درخواست تهدیدآمیز وزارت اطلاعات و عدم همکارى با آنان بازداشت شده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: