چهارشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, دسامبر 6

حکم اعدام یک زندانی در زاهدان اجرا شد

0
229

حقوق بشر در ایران ـ امروز شنبه ۳ تیر ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی متهم به (موادمخدر) در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه امروز شنبه ۳ تیر ماه ۱۴۰۲، اسحاق خانشینی، فرزند: ابراهیم، اهل: بخش ریگ ملک واقع در شهرستان میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان و زندانی متهم به جرائم (مواد مخدر) در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد. 

براساس این گزارش، اسحاق خانشینی، در سال ۱۳۹۹ به اتهام (حمل و نگهداری مواد مخدر) در شهر زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، دستگیر و پس از طی مراحل بازجویی و بازپرسی و تفهیم اتهام سپس در مرحله دادرسی توسط دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام محکوم شده بود. 

اجرای حکم اعدام این زندانی، تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه های رسمی و یا منابع خبری داخل کشور اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت. 

سازمان عفو بین الملل، در تاریخ ۱۲ خرداد ماه ۱۴۰۲ هم در ادامه واکنش به روند رو به افزایش صدور و اجرای احکام اعدام در ایران، با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن این قبیل احکام خواستار اقدام جامعه جهانی برای مقابله با حکومت جمهوری اسلامی شد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی را محکوم کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

برچسب هااعدام در ایراننقض حقوق بشرشهر زاهدانقاچاق مواد مخدرجرایم موادمخدرقاچاق مواد در ایرانبازداشت شهروندان بلوچ شهروندان بلوچ در ایراناجرای حکم اعداماجرای اعدامسلب حیاتسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسیستان بلوچستانقاچاق مواداعدام شهروندان بلوچمواد مخدرنقض حقوق شهروندی در ایرانجرایم مواد مخدراعدامیانقاچاق موادمخدزقاچاق مواد مخدر در ایراناعدام قاچاقچیان مواد مخدر در ایراناعدام مواد مخدرباند قاچاق مواد مخدراعدام موادمخدراعدام در زندان مرکزی زاهداناعدام قاچاقچیانقاچاقچیان موادمخدراعدام شهروندان بلوچ در ایراناجرای حکمجرائم موادمخدرزندان زاهدانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیزاهدان سیستان بلوچستانشهر زاهدان استان سیستان و بلوچستاناسحاق خانشینیمجازات اعدامجرائم مواد مخدرحق حیاتاعدام نکنیدقاچاق موادمخدر در ایراناعدام قاچاقچیان موادمخدراعدام اسحاق خانشینیزاهداننقض حقوق شهروندیموادمخدراعدامیاعدام در زندان زاهدانبازداشت شهروندان بلوچ ایراناعدام قاچاقچیان مواد مخدرزندانیان زندان زاهدانسیستان و بلوچستاننقض حقوق بشر در ایراناعدامقاچاق موادمخدر،فشارهای امنیتی بر شهروندان بلوچقاچاق موادمدرزندانیان زندان مرکزی زاهدان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d