•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۳ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 2

حکم حبس وحید صیادی‌نصیری کاهش یافت/ تداوم اعتصاب غذا

0
499

vahid-sayadinasiri-765x510.jpgدر پی ابلاغ حکم دادگاه تجدیدنظر وحید صیادی‌نصیری، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، که در اعتراض به بلاتکلیفی و ممنوع‌الملاقاتی‌اش دست به اعتصاب غذای خشک زده بود این زندانی سیاسی اعتصاب غذای خشک خود را شکسته و تا رسیدگی به سایر خواسته‌هایش توسط مسئولان همچنان به اعتصاب غذای تر خود ادامه خواهد داد. به گزارش حقوق بشر در ایران، وحید صیادی‌نصیری که در اعتراض به بلاتکلیفی، ممنوع‌الملاقاتی و فشارهای وارد شده در زندان اوین از تاریخ ۲۳ اردیبهشت‌ماه در اعتصاب غذا به سر می‌برد، روز گذشته ۳۰ اردیبهشت‌ماه پس از ابلاغ حکم دادگاه تجدیدنظر به اعتصاب غذای خشک خود پایان داد و تا رسیدگی به خواسته دیگر خود که اصل تفکیک جرائم و انتقال به بند زندانیان سیاسی است به اعتصاب غذای تر ادامه خواهد داد.

وحید صیادی نصیری، که پیش‌تر از سوی دستگاه قضایی به هشت سال حبس تعزیری، محکوم شده بود، با ابلاغ حکم دادگاه تجدیدنظر، حکم این زندانی سیاسی به دو سال و نیم تقلیل پیدا کرد.

با توجه به حکم صادره از سوی دادگاه تجدیدنظر که این زندانی سیاسی را به  سی ماه حبس محکوم کرده است و با توجه به سپری کردن بیست ماه از دوران حبس، ده ماه دیگر از حبس او مانده است.

علایم حیاتی این زندانی سیاسی در دهمین روز از اعتصاب غذا، وزن او با هفت کیلو کاهش نسبت به هفته گذشته ۸۸ کیلوگرم  و فشار وی نیز نه روی هفت است.

گفتنی است؛ وحید صیادی‌نصیری پس‌ازاینکه در روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت، از سوی یکی از زندانیان شیعه مورد ضرب و شتم قرار گرفت، به سالن دیگری منتقل شد که در آن زندانیان معتاد و داعشی نگهداری می‌شود؛ مسئولین زندان در پاسخ به اعتراض این زندانی سیاسی به وضعیت نگهداری‌اش وی را به پرونده‌سازی تهدید کرده‌اند.

این زندانی سیاسی همچنین در جلسه‌ای که با حضور چهار محالی، رئیس بازداشتگاه اوین، توسلی، معاون وی و میثم باقری، رئیس اندرزگاه، برای رسیدگی به این مسئله تشکیل شده بود، بحث اصل تفکیک جرائم را مطرح کرده و خواستار انتقال به بند دیگری می‌شود اما درخواست او با برخورد بسیار تند و توهین‌آمیز این مسئولین مواجه می‌گردد.

وحید صیادی‌نصیری علیرغم اینکه از یک ماه پیش اعلام نموده که امنیت جانی ندارد تا کنون مسئولین هیچ‌گونه اقدامی برای تغییر بند وی انجام نداده‌اند و در حال حاضر این زندانی عقیدتی در شرایط روحی بسیار بدی به سر می‌برد.

پیش‌تر نیز تارنگار حقوق بشر در ایران در این خصوص گزارش کرده بود؛ «حسن بهاری جوان» که فردی متعصب در مذهب شیعه است، به وحید صیادی‌نصیری هشدار داده بود: «بر پایه گفته قران تو منافق هستی و باید نابود شوی و من این کار را در راه اسلام انجام می‌دهم.»

پس از این تهدید توسط زندانی مذکور، در ساعت ۴: ۴۰ دقیقه سحرگاه روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه، «حسن بهاری جوان» با حمله به وحید صیادی‌نصیری، او را از ناحیه شکم، پهلو و کلیه مورد ضرب و شتم و لگدکوبی قرار داده است.

لازم به یادآوری است، وحید صیادی‌نصیری، پیش‌تر نیز در ۲۶ بهمن‌ماه، از سوی دو تن از زندانیان جرائم خطرناک مورد ضرب و شتم و هتاکی قرار گرفت و از ناحیه گردن آسیب دید. وی به دنبال این واقعه، از تاریخ ۲۷ بهمن در اعتراض به نگهداری‌اش دربند چهار زندان اوین، دست به اعتصاب غذا زد و در هشتم اسفندماه با وعده مسئولین مبنی بر انتقال به بندهای دیگر اعتصاب خود را متوقف کرد؛ وعده‌ای که تا این لحظه محقق نشده است.

وحید صیادی‌نصیری که از ۲۲ آبان ماه از بند هشت به بند چهار زندان اوین منتقل شده است، تاکنون بارها با مسئولین زندان در خصوص انتقالش به بند زندانیان سیاسی صحبت و اعتراض خود را نسبت به وضعیت موجود اعلام کرده است؛ بااین‌حال مسئولین تاکنون واکنشی به درخواست وی نداشته و در خصوص انتقال او به بند زندانیان سیاسی اقدامی نکرده‌اند.

وحید صیادی‌نصیری در مهرماه سال ۹۴ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و از سوی دستگاه قضایی به تحمل هشت سال حبس محکوم گشته است.

این زندانی سیاسی پیش‌ازاین نیز به مدت چهل روز در اعتراض به بلاتکلیفی پرونده خود دست به اعتصاب غذا زد و با وعده مسئولین مبنی بر ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر به اعتصاب خود پایان داد. بااین‌حال دستگاه قضایی همچنان از رسیدگی به پرونده‌ی وی و صدور حکم قطعی خودداری می‌کند.

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.