•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

حکم شلاق برای دو شهروند ساکن تهران صادر شد

0
365

shalagh-taazir-had-shallagh-tahghir2-300x191.jpgدوپسر جوان با مضمون پرونده آدم ربایی علاوه بر حبس به تحمل ضربات شلاق محکوم شدند. این محکومیت در حالی صورت میگیرد که میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از جوان آنلاین، دهم خردادماه سال ۹۵، دختری به نام فریبا با مراجعه به اداره پلیس پایتخت مأموران را از ماجرای آدم‌ربایی و آزار و اذیت باخبر کرد. او گفت: «چند روز قبل حوالی بزرگراه آزادگان منتظر تاکسی بودم تا به محل کارم در یافت‌آباد بروم که یک خودروی پراید که به جز راننده مردی دیگری سوار آن بود، توقف کرد. راننده بعد از طی مسافتی مسیرش را تغییر داد و به بیراهه رفت. راننده بدون توجه به التماس‌هایم در محلی خلوت مرا آزار داد و شماره‌ام را هم گرفت. سرنشین دیگر اما فقط نظاره‌گر بود. می‌خواستم از راننده شکایت کنم که پیامکی فرستاد و در آن گفته بود به من علاقه‌مند شده است. من هم ساعت‌ها با او چت کردم و حالا با او قرار ملاقات گذاشته‌ام.

با این توضیحات، مأموران پلیس همراه دختر جوان راهی محل قرار شده و متهم را بازداشت کردند. مهرزاد با اعتراف به جرمش مدعی شد شاکی با میل خودش با او همراه شده است. در ادامه همدست وی به نام مهرداد نیز بازداشت شد.

او در بازجویی‌ها گفت: «قبول دارم که روز حادثه در ماشین بودم، اما باور کنید در اذیت و آزار دختر جوان نقشی نداشتم.‌» با تشکیل پرونده به اتهام آدم‌ربایی، سرقت، فحاشی و تهدید، در ادامه بازجویی‌ها مشخص شد، مهرزاد قبل از این ماجرا، با همدستی یکی از دوستانش، زن دیگری را نیز به همین شیوه ربوده و وی را مورد اذیت و آزار قرار داده است. آنجا بود که مأموران دیگر همدست مهرزاد را نیز تحت تعقیب قرار دادند، اما تلاش پلیس برای شناسایی و بازداشت سومین متهم ناکام ماند. با کامل شدن تحقیقات پرونده به یکی از شعبات دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد. در آن جلسه بعد از طرح شکایت شاکیان و آخرین دفاع از سوی متهمان، هر دو متهم به ۱۵ سال حبس محکوم شدند.

حکم صادره به دیوان عالی کشور فرستاده شد، اما از سوی قضات یکی از شعبات آن نقض و به شعبه همعرض فرستاده شد.
به این ترتیب صبح دیروز پرونده روی میز هیئت قضایی شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران قرار گرفت.

در آن جلسه هر دو شاکی اقرار کردند در خصوص سرقت شکایتی ندارند، چون چند مورد سرقتی که انجام شده بود به آنها برگردانده شده است. در ادامه دختر جوان اعلام گذشت کرد و شکایت خود را پس گرفت، اما دیگر شاکی در جایگاه قرار گرفت و گفت: «از مهرزاد و همدستش شکایت دارم. روز حادثه آنها مرا با چاقو تهدید کردند و هنوز ترس و وحشت آن روز در جانم است. حالا که همدست او متواری است برای او که طراح این نقشه بوده است درخواست اشد مجازات دارم.‌»

سپس مهرزاد که طراح نقشه هر دو آدم‌ربایی بود در آخرین دفاعش گفت: «دختر جوان با میل خودش به حاشیه شهر آمد و خودش به من شماره داد اما نمی‌دانستم این دامی است تا ما را تحویل پلیس دهد. قبول دارم اشتباه کرده‌ام. با گذشت یکی از شاکیان از دیگر شاکی پرونده نیز درخواست گذشت دارم.‌»

در ادامه مهرداد که متأهل و صاحب یک پسر سه ساله است در دفاع از خود گفت: «باور کنید من دختر جوان را آزار ندادم و فریب حرف‌های مهرزاد را خوردم. در این ماجرا نقشی نداشتم و شاکی را بعد از ساعتی به آدرس منزلش رساندم. در تمام مراحل بازجویی نهایت همکاری را با پلیس داشته‌ام حالا از دادگاه درخواست تخفیف مجازات را دارم.‌»

در پایان هیئت قضایی بعد از شور، مهرزاد را به ۲۲ سال حبس و مهرداد را با توجه به اظهارات شاکی و همکاری‌اش با پلیس همچنین ابراز پشیمانی، با تخفیف مجازات به ۷ سال حبس و هر دو متهم را به شلاق محکوم کرد.
میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.