•                  
شنبه , ۰۹ اسفند , ۱۳۹۹
شنبه, فوریه 27

حکم قطع دست یک زندانی در ارومیه به اجرای احکام ارسال شد

0
393

اجرای حکم قطع دست .jpgشعبه ۱۱۲ دادگاه عمومی ارومیه زندانی ۳۷ ساله محبوس در زندان این شهر را به اتهام “سرقت از منازل” به قطع انگشتان دست راست و حبس محکوم کرده بود. به این زندانی گفته شده است حکم او در روزهای اخیر به واحد اجرای احکام این زندان ابلاغ شده است. حکم قطع دست از جمله مواردی است که نافی اصل کرامت انسانی بوده و کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتاً استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن را ممنوع کرده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، مرتضی اسماعیلیان، اهل ارومیه در سال ۹۲ به اتهام سرقت از چند منزل مسکونی بازداشت و در سال ۹۴ توسط شعبه ۱۱۲ دادگاه عمومی ارومیه به ۱۵ سال حبس و قطع انگشتان دست راست محکوم شد. اسماعیلیان در همان سال به حکم صادره اعتراض کرد که نهایتاً در پاییز ۹۵ دیوان عالی کشور اعتراض او را رد کرد و حکم قطعیت یافت. این زندانی سپس درخواست اعاده دادرسی خود را به دستگاه قضایی ارائه کرد که در تابستان ۹۶ رد درخواست اعاده دادرسی به او اطلاع داده شد. نهایتا در هفته گذشته یکی از مسئولان اجرای احکام زندان به این زندانی اطلاع داد که حکم او که اکنون قطعیت یافته برای اجرا به واحد اجرای احکام زندان ابلاغ شده است بنابراین باید به زودی منتظر اجرای حکم قطع انگشتان دست راست خود باشد.

این زندانی که اکنون ۳۷ سال دارد، متاهل و دارای دو فرزند است. او که سابقه پیشین سرقت دارد، در سال ۹۲ به سرقت از چند منزل مسکونی متهم و بازداشت شد.

لازم به یادآوری است هرانا در تاریخ ۱۸ مهرماه نیز در گزارشی از صدور حکم قطع دست برای یک متهم دیگر در شهر ارومیه خبر داده بود.
کسری کرمی زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در شعبه یکم دادگاه کیفری ارومیه ویژه نوجوانان به قطع چهار انگشت دست راست به شرطی که انگشت شست و کف دست باقی بماند محکوم شده و گفته می‌شود حکم وی نیز به زودی به اجرا درخواهد آمد.

حکم قطع دست از جمله مواردی است که نافی اصل کرامت انسانی است. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن را ممنوع کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: