جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

خانواده مرتضی مرادپور: باردیگر جلوی دادگستری تبریز تحصن می کنیم/ وخامت حال این فعال مدنی پس از ۵۳ روز اعتصاب

0
577

مرتضی-مرادپور-765x510.jpgخانواده مرتضی مرادپور در اعتراض به عدم رسیدگی و توجه مسئولین به این فعال مدنی در اعتصاب غذا که پنجاه و سومین روز از اعتصاب خود را پشت سر می‌گذارد، روز یکشنبه ۲۸ آذرماه مقابل ساختمان دادگستری تبریز برای دومین بار تحصن خواهند کرد. به گزارش حقوق بشر در ایران، مرتضی مرادپور که از ۴ آبان ۹۵، در اعتراض به عدم اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در پرونده خود و ممانعت از آزادی اش در اعتصاب غذا به سر می‌برد، روز شنبه ۲۷ آذرماه، در پی وخامت حالش دچار بیهوشی گشته است. فردین مرادپور، برادر این زندانی، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت وی اعلام داشته است: مراجعات و پیگیری‌های مستمر ما به سرانجام نرسیده، بنابراین مجدداً از روز ۹۵/۹/۲۸ به تحصن خود در برابر ساختمان دادگستری تبریز ادامه خواهم داد و هیچ درخواستی مبنی بر توقف این تحصن تا پذیرش درخواست مرتضی و آزادی را نخواهم پذیرفت. در صورت دستگیری هم با درخواست آزادی مرتضی مرادپور دست به اعتصاب غذای خشک خواهم زد. گفتنی است که خانواده مرادپور در صبح روز پنجشنبه ۲۵ آذر ماه در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولین به وضعیت این زندانی در مقابل دادگستری تبریز اقدام به تحصن کردند و علیرغم وعده قبلی مقامات از ملاقات با فرزندشان بازماندند.

فردین مرادپور، برادر مرتضی مرادپور پیش‌تر اعلام کرده بود که برادرش طی این مدت او نزدیک ۲۰ کیلو وزن کم کرده، با درد کلیه مواجه است و هر روز که می‌گذرد وضعیت اش بدتر می‌شود، اما گفته است تا رسیدگی به خواسته‌های قانونی‌اش حاضر به شکستن اعتصاب غذا نیست.

مرتضی مرادپور از روز سه‌شنبه ۴ آبان ۹۵، در اعتراض به عدم اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در پرونده خود و ممانعت از آزادی اش اقدام به اعتصاب غذا کرده است.

با گذشت بیش از ۵۰ روز از اعتصاب غذا وضعیت جسمانی وی وخامت بوده و موجب افزایش نگرانی‌ها از سلامتی این فعال مدنی شده است.

این فعال مدنی به همراه رسول رضوی و پس از اعلام اعتصاب غذا بدون حکم قضایی از زندان مرکزی تبریز به ندامتگاه کرج تبعید شده بود.

مرتضی مرادپور در سال ۱۳۸۸ در دادگاه انقلاب تبریز به اتهام اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

وی به همراه برادر خود فردین مرادپور و چندین نفر دیگر از فعالان آذربایجانی در جریان راهپیمایی خانوادگی ۱خرداد۸۸ در پارک ائل گولی تبریز و پس از طرح شعارهایی در رابطه با حقوق زبانی و ملی آذربایجانی ها بازداشت و پس از نزدیک به شش ماه بازداشت به قید وثیقه آزاد شد.

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.