•                  
شنبه , ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰
شنبه, سپتامبر 18

خودداری ۷ درویش گنابادی از حضور در دادگاه انقلاب

0
235

daravish-5-300x191.jpgهفت  تن از دراویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ از حضور در جلسه دادگاه به دلیل عدم رعایت حقوق شهروندیشان خودداری نمودند .

به گزارش حقوق بشر در ایران , هفت درویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ از شرکت در جلسات محاکمه دادگاه انقلاب خودداری کرده و گفته‌اند: قضات دادگاه انقلاب هنگام محاکمه درویشان گنابادی مانند بازیگرانی‌ که نمایشنامه‌ای را از بر کرده‌اند، هر بار حرف‌های تکراری می‌زنند و تنها خواستشان از حضور ما در دادگاه، تحقیر شخصیت و تقتیش عقیده‌ی ما است. احمد ایرانی‌‌خواه، سعید دوراندیش، وحید خموشی، علی خموشی، رضا سیگارچی و حمید رشیدی گفته‌اند: نمایشی که به اسم محاکمه در دادگاه انقلاب برگزار می‌شود یک مونولوگ کسل‌کننده است با محتوای تحقیر درویشان‌گنابادی که تنها بازیگر آن شخص قاضی‌ است و درویشان باید مانند یک تماشاگر روی صندلی متهم بنشینند و سکوت کنند و سرآخر با هفت سال حکم و ده سال حکم و تبعید و شلاق بیرون بروند، بدون اینکه حق دفاع و حق وکیل داشته‌ باشند.

آنها افزوده‌اند: برای حدس زدن پایان چنین نمایش مضحکی که دو ماه است در پلاتوهای دادگاه انقلاب روی صحنه می‌رود احتیاجی به رفتن به دادگاه نیست. ما رغبت و میلی به دیدن این نمایش ظالمانه نداریم.

در میان این افراد، سعید دوراندیش و احمد ایرانی‌خواه و محمد کریمائی برای دومین بار از رفتن به دادگاه امتناع کرده‌اند.

محمد کریمائی درویش گنابادی که در جریان حادثه گلستان هفتم بازداشت شده است، سؤال‌های عقیدتی قضات دادگاه انقلاب را مصداق تفتیش عقاید دانسته و محرومیت درویشان بازداشتی از حق وکیل و عدم رعایت تشریفات قانونی در روند دادرسی پرونده‌ی درویشان را از جمله دلایل عدم حضور در دادگاه عنوان کرده است.

mohammad-karimaei-300x191.jpgبهاره کریمایی خواهر این درویش زندانی در خصوص شکنجه شدن برادرش در دوران بازجویی گفت: “محمد در زمستان سال گذشته در حادثه گلستان هفتم بازداشت شد، پس از آن دو روز با ما در ارتباط بود. بعد از آن محمد را به مکان نامعلومی به مدت ۱۵ روز منتقل و تحت شکنجه قرار می‌دهند. در آن مدت برادرم را برهنه کرده و در سرمای زمستان با بدن خیس مورد ضرب و شتم با شوکر قرار دادند و همچنین برای تسکین درد به وی به جای دارو مسکن، قرص روان‌گردان دادند، به طوری که برادرم در آن ۱۵ روزی که تحت شکنجه بود دو مرتبه ایست قلبی می‌کند”. خواهر محمد کریمایی در خصوص آخرین وضعیت این درویش زندانی نیز گفت: “روز یکشنبه مورخ ۲۴ تیرماه، محمد دچار حمله قلبی می‌شود و پس از آن به بهداری زندان منتقلش می‌کنند اما متأسفانه پزشک زندان در بهداری حضور نداشت و دوباره با همان وضعیت به بند منتقلش می‌کنند. برادرم شب همان روز نیز برای بار دوم دچار حمله قلبی می‌شود و برای بار دوم به بهداری زندان منتقل و دوباره به علت عدم حضور پزشک زندان و تنها با یک قرص زیر زبانی دوباره به بند منتقل می‌شود این در حالی است که محمد قبل از بازداشتش اصلاً مشکل قلبی نداشته است”.
آقای کریمایی شب یکشنبه ۲۴ تیرماه در اثر عوارض شکنجه‌هایی که در دوران بازجویی بر او اعمال شده بود به دلیل مشکل قلبی به بهداری زندان تهران بزرگ اعزام شد اما در حالی که به او وعده داده بودند صبح هنگام به بیمارستان منتقل خواهد شد او را به دادگاه احضار کردند.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: