چهارشنبه , ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, ژوئن 7

خودکشی دستکم ۶۰ شهروند در استان کهگیلویه و بویراحمد

0
102

حقوق بشر در ایران ـ امروز شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، دستکم ۶۰ شهروند با سن جوان طی ۳ سال اخیر، در استان کهگیلویه و بویراحمد، خودکشی کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از عصر ایران، روز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، مهدی روشنفکر، نماینده شهرستانهای سردسیری استان کهگیلویه و بویراحمد، از خودکشی دستکم ۶۰ جوان، طی ۳ سال، در این شهرها به علت محرومیت از حق امید به زندگی، فقر و فلاکت خبر داد. 

نماینده شهرستان‌های سه گانه سردسیری استان کهگیلویه و بویراحمد در نشست بررسی آسیب‌های اجتماعی در استان کهگیلویه و بویراحمد که با حضور احمد وحیدی، وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی برگزار شده بود اعلام کرد:”فقر، فلاکت، بدبختی، آسیب‌های اجتماعی، کمبود امکانات و تجهیزات در برخی از مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد بیداد می‌کند و مشکلات زیادی را بر مردم این مُستولی کرده است.” 

وی همچنین افزود:”آمار این استان در خودکشی بسیار بالا است بگونه‌ای که در یکی از مناطق، طی ۳ سال شاهد خودکشی ۶۰ جوان به دلایل فقر، اعتیاد، بیکاری و کمبود امکانات هستیم.” 

در حالی که مهدی روشنفکر از خودکشی دستکم ۶۰ جوان در استان کهگیلویه و بویراحمد سخن گفته پیش از این و در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، شیرعلی خرامین،‌ دانشیار دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از تبدیل شدن خودکشی در استان کهگیلویه و بویراحمد بعنوان یک معضل یاد کرد و با ارائه آماری افزود از هر ۱۰۰ هزار نفر در این استان ۲۰ نفر خودکشی می کنند. 

افزایش فقر، نبود امید به زندگی، نبود بازار اشتغال و فعالیتهای سازنده اجتماعی برای شهروندان، سرکوب های امنیتی و اجتماعی، محرومیتهای گسترده بر اثر سوءمدیریت در کشور، از جمله دلایل افزایش خودکشی در ایران است.

محرومیت از حق امید به زندگی و عدم برخورداری از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بر حق افراد در برخورداری از تامین اجتماعی مناسب تاکید شده است.

همچنین در اهداف سند ۲۰۳۰ یونسکو، به حق افراد در برخورداری از محیط زندگی سالم و استاندارد، متناسب با مقام انسانی آنها تاکید شده است اما در ایران پس از مخالفت علی خامنه ای با اجرای اهداف سند مذکور برای استاندارد سازی زندگی اجتماعی شهروندان، بطور کامل از دستور کار خارج شد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: