•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

دادگاه تجدیدنظر محمد نجفی و فعالان مدنی شازند برگزار شد

0
560

امروز دوشنبه ۶ اسفند ماه ۱۳۹۷ جلسه رسیدگی به اتهامات  پنج تن از فعالان مدنی بهمراه محمد نجفی, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر ساکن شازند توسط شعبه ۹ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، جلسه رسیدگی به اتهامات ۵ تن از فعالان مدنی شازند و محمد نجفی وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر امروز دوشنبه ۶ اسفندماه ۹۷ از سوی شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی برگزار شد. جملگی این  پنج تن از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی دیماه ۹۶ در شهرستان شازند بودند که برخی از آنها در حال حاضر با قرار وثیقه تا زمان قطعی شدن حکم آزاد هستند.  این شهروندان در آذرماه سال جاری و در قسمت دوم پرونده توسط شعبه یک دادگاه انقلاب اراک مورد محاکمه قرار گرفته بودند و بر اساس حکم صادره محمد نجفی و علی باقری هر یک به ۱۳ سال حبس تعزیری و مسعود عاجلو و بهزاد علی بخشی هر یک به ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شده بودند. همچنین عباس صفری دیگر متهم این پرونده از اتهامات مطروحه تبرئه شده بود. حقوق بشر در ایران در تاریخ  یکم اسفند ماه سالجاری  طی گزارشی از برگزاری دادگاه تجدید نظر این پنج فعال مدنی اطلاع رسانی کرده بود. جلسه دادگاه این فعالان مدنی صبح امروز دوشنبه ۶ اسفند ماه و با حضور هر پنج متهم پرونده و کلای دادگستری, ابوذر نصراللهی  و پیام درفشان برگزار شده است.
بنقل از یک منبع نزدیک به این شهروندان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر برگزاری دادگاه این شهروندان گفت,  در طی روند برگزاری این دادگاه  کلیه دفاعیات از طرف متهمین پرونده و وکلای آنها  ارائه شد و حسب دفاعیات و مستندات ارائه شده میتوان به نتیجه مطلوب امیدوار بود.
این منبع مطلع  همچنین گفت: “مصداق عنوان اتهامی «تبلیغ علیه نظام» پیشتر با عنوان اتهامی «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شازند مورد بررسی قرار گرفته و صدور رای نیز صورت گرفته است. از این رو طبق قانون مجازات اسلامی، فعل واحد با دو عنوان اتهامی و در دو دادگاه مختلف قابل رسیدگی نیست”.
به گفته این وکیل دادگستری، جلسه دادگاه تجدید نظر محمد نجفی در پرونده مربوط به شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شازند نیز در همین شعبه و در تاریخ ۱۸ اسفندماه برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است که پرونده پنج فعال مدنی شازند از پیچیدگیهای خاصی برخوردار است. این شهروندان در آذرماه سال جاری و در بخش دوم این پرونده توسط شعبه یک دادگاه انقلاب اراک مورد محاکمه قرار گرفتند و بر اساس این حکم مسعود عاجلو و بهزاد علی بخشی دو تن از متهمان این پرونده به اتهام “توهین به رهبری” به دو سال حبس تعلیقی به مدت ۵ سال، محکوم شده و عباس صفری دیگر متهم این پرونده در خصوص اتهام “عضویت در گروه غیرقانونی برای اقدام علیه امنیت ملی” تبرئه شده بودند و محمد نجفی و علی باقری از اتهامات “تشکیل و عضویت در گروه برای اقدام علیه امنیت ملی” تبرئه و هر یک به اتهامات “تبلیغ علیه نظام” به ۲ سال حبس تعزیری، “توهین به رهبری” به ۱ سال حبس تعزیری و “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

در بخش اول پرونده این پنج فعال مدنی در مهر ماه سالجاری به همراه شش تن دیگر مورد محاکمه قرار گفته بودند , بر اساس حکم صادره توسط شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی “محمد نجفی، علی باقری و عباس صفری هر یک به سه سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و بهزاد علی‌بخشی، محمد یعقوبی، یوسف شیری‌لرد، ندا یوسفی، داوود رحیمی، مسعود عاجلو و محمد ترابی به ۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی به مدت پنج سال و کیان صادقی به ۳ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شدند.

از میان آنها، علی باقری علاوه بر این به اتهام “توهین به فرمانده نیروی انتظامی در فضای مجازی” نیز به تحمل شش ماه حبس محکوم شده است.

لازم به ذکر است که محمد نجفی و عباس صفری در تاریخ ۶ آبان‌ماه و علی باقری در تاریخ ۲۵ آذرماه جهت اجرای حکم ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق بازداشت و به زندان اراک منتقل شدند.

در تاریخ ۲۴ آذرماه، محمد نجفی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو دادگستری شهرستان شازند در پرونده ای دیگر مورد محاکمه قرار گرفته بود و این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر,  به اتهام تشویش اذهان عمومی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. 

حائز اهمیت است که در ادامه پرونده سازیهای گوناگون برای محمد نجفی و افزایش فشار بر این وکیل دادگستری وی در تاریخ ۲ بهمن‌ماه سالجاری  مجددا توسط همان شعبه به ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده است. 

محمد نجفی وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر  که در حال حاضر در زندان اراک و با توجه به این نکته که در این زندان اصول تفکیک جرائم رعایت نمی شود وی در میان متهمان جرائم خطرناک و غیر سیاسی و در شرایطی بدی نگهداری می شود. حقوق بشر در ایران در ایران در گزارشی که در تاریخ   با تیتر  محمد نجفی وکیل دادگستری بدون رعایت اصل تفکیک جرائم نگهداری میشود را منتشر کرده بود به  نگهداری این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در بین متهمان جرائم غیر مرتبط اطلاع رسانی کرده بود.

آقای نجفی از جمله افراد پیگیر نحوه‌ی جان باختن یکی از معترضان در وقایع دی ماه ۹۶ بود. وی پس از افشاگری در خصوص فوت “وحید حیدری” یکی از معترضان خیابانی دی‌ماه که در اراک بازداشت و در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک درگذشت، بازداشت شده بود.
مسئولان قضایی حکومت جمهوری اسلامی ایران مدعی شده بودند که وحید حیدری فروشنده مواد مخدر بوده و در بازداشتگاه کلانتری اراک دست به خودکشی زده است؛ آقای نجفی پس از انجام تحقیقات میدانی که از طریق اقوام و دوستان وحید حیدری به عمل آورده بود، بیان کرده که او یک دست‌فروش بوده و هیچ‌گونه سوءپیشینه‌ای نداشته و بر جسدش که در شرایط امنیتی دفن گردیده نشانی از خودکشی وجود نداشته و آسیب ناشی از اصابت شیء به سر او به‌وضوح پیدا بوده است.

لازم به ذکر است محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس، مراجع امنیتی را به «پرونده‌سازی» برای یک وکیل دادگستری (محمد نجفی) متهم کرده بود  که بنا به اعلام آقای صادقی «ثابت» کرده است که وحید حیدری، نوجوان جان‌باخته در بازداشتگاه کلانتری اراک، «موادفروش» نبوده است.

این بازداشت ها باعث شد تا سازمان عفو بین‌الملل بارها نسبت به بازداشت وکلا و فعالان حقوق بشر در ایران با صدور بیانیه ایواکنش نشان دهد و در بیانیه‌های مختلف از مقامات ایران درخواست کند که وکلای بازداشتی چون نسرین ستوده، زینب طاهری و دیگر وکلای دربند  را آزاد کنند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.