•                  
دوشنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, نوامبر 29

دادگاه تجدیدنظر: محکومیت مصطفی ترک همدانی, وکیل دادگستری به حبس و شلاق

0
284

مصطفی ترک همدانی، وکیل کارگران تامین اجتماعی با شکایت سعید مرتضوی به خاطر آنچه “نام بردن از او در مصاحبه‌ای پیش از قطعی شدن حکمش” عنوان شده توسط شعبه ۶۹ دادگاه تجدید نظر به ۶ ماه حبس تعزیری و ۴۰ ضربه شلاق که به مدت یک سال تعلیق شده است، محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، امروز سه‌شنبه ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۷، پیمان حاج‌محمود عطار، وکیل مدافع مصطفی ترک همدانی با اعلام این خبر گفت که دادگاه تجدیدنظر در رسیدگی به شکایت سعید مرتضوی از موکلم، ضمن تایید رأی محکومیت، حکم ۱۰ ماه حبس او را به ۶ ماه حبس تعزیری تقلیل داده و محکومیت به ۴۰ ضربه شلاق هم به مدت یک سال، تعلیق شده است.  وی در آذرماه سال گذشته از سوی شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری به ۱۰ ماه حبس و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده بود. این وکیل دادگستری درباره شکایت مرتضوی از موکلش گفت: یک ماده قانونی وجود دارد که انتشار حکم پیش از قطعی شدن آن را در حکم افترا می‌داند اما این در حالی است که موکل در جایگاه وکیل کارگران تامین اجتماعی در پرونده مزبور، در مصاحبه‌ای که با یکی از رسانه‌ها داشته، نامی از مرتضوی نبرده و فقط به عنوان “مسئول سابق تامین اجتماعی” اشاره کرده است. عطار اضافه کرد: استناد دادگاه در صدور این حکم، زمانی درست است که شخص نام و هویت شناسنامه‌ای طرف مقابل را در رسانه‌ها منتشر کرده باشد، اما در قضیه شکایت مرتضوی از موکل، هیچ‌گاه در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها، نام مرتضوی توسط موکلم برده نشده است و رسانه مزبور از جهت تکمیل خبر خود، به نام مرتضوی اشاره کرده است.
وی تصریح کرد: به رغم اینکه رسانه یاد شده اعلام کرده موکلم نام مرتضوی را در مصاحبه خود به کار نبرده اما دادگاه به این موضوع توجهی نداشته است.
وکیل مدافع ترک همدانی یادآور شد: جالب این است که در پرونده‌ای شبیه همین مورد که در آنجا هم مرتضوی از موکلم شکایت کرده بود، شعبه ۱۰۸۰ دادگاه عمومی سابق فایل صوتی مصاحبه موکل را پیاده کرد و وقتی دید نامی از مرتضوی برده نشده، حکم به برائت داد اما در این پرونده، دادگاه التفاتی به این مساله نداشت.

پرونده سعید مرتضوی در ارتباط با تخلفات رخ داده در سازمان تامین اجتماعی دارای دو بخش بود که در بخش نخست در شعبه نهم دادگاه کیفری یک به ریاست قاضی محمدی کشکولی از بابت تصدی غیرقانونی پست سرپرستی تأمین اجتماعی به ۶ ماه حبس تعلیقی، از بابت تحصیل مال نامشروع به ۶ ماه حبس تعزیری و بابت حقوق دریافتی ایام سرپرستی که مبلغی حدود ۴۶ میلیون تومان بود، به رد مال محکوم شد اما شعبه ۲۲ دادگاه تجدید نظر استان تهران، مرتضوی را از اتهام تحصیل مال نامشروع و تصدی غیرقانونی پست سرپرستی تأمین اجتماعی تبرئه کرد.

بخش دوم این پرونده نیز تحت عناوین اتهامی اهمال و تصرف غیرقانونی در اموال عمومی ابتدا در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری استان تهران مورد رسیدگی قرار گرفت که دادگاه مرتضوی را به اتهام تصرف غیرقانونی به ۷۰ ضربه و اهمال در انجام وظیفه به ۶۵ ضربه شلاق محکوم کرد.

حکم صادره در شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر بررسی شد که دادگاه اتهام اهمال در انجام وظیفه را رد و محکومیت مرتضوی را در ارتباط با تصرف غیرقانونی تایید کرد.

مرتضوی هم اکنون به خاطر محکومیت به دو سال حبس از بابت شکایت اولیای دم روح الامینی یکی از جانباختگان حادثه بازداشتگاه کهریزک در زندان به سر می برد. او همچنین به اتهام ورود غیرمجاز به منزل یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ۶ ماه حبس قطعی محکوم شده است.

لازم به ذکر است که مصطفی ترک همدانی، وکیل جمعی از شاکیان پرونده تامین اجتماعی در آذرماه سال گذشته از محکومیت خود به ۱۰ ماه حبس تعزیری و ۴۰ ضربه شلاق تعزیری توسط شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری با شکایت سعید مرتضوی خبر داده و گفته بود: “نسبت به این رای تجدیدنظرخواهی خواهم کرد و اساسا از زندان رفتن و شلاق خوردن مانند هر انسان دیگر خوشحال نیستم و استقبال نمی‌کنم”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: