•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

دادگاه تجدید نظر؛ محکومیت محمد شریف سالم, به تحمل ۳ سال حبس

0
547

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی با صدور حکمی “محمد شریف سالم”, را از بابت اتهامات سیاسی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران؛ روز یکشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۸, “محمد شریف سالم”, شهروند اهل ارومیه و متهم سیاسی محبوس در زندان مرکزی این شهر از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون”, توسط شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی پیش از این و در محله بدوی توسط دادگاه انقلاب ارومیه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

براساس این گزارش؛ “محمد شریف سالم”, پیش از این و در مرحله بدوی در تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه مورد محاکمه قرار گرفته بود و از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون” به تحمل ۵ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود. 

پس از ارجاع پرونده این فعال سیاسی به دادگاه تجدید نظر و تشکیل جلسه دادرسی توسط شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی از بابت اتهام مذکور محکومیت حبس “محمد شریف سالم”, از ۵ سال حبس تعزیری به ۳ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرده است و حکم صادره روز یکشنبه ۸ دی ماه سالجاری به وی ابلاغ شد. 

لازم به ذکر است؛ “محمد شریف سالم”, در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۵ مهر ماه از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود.  

سرکوب شهروندان در ایران نقض صریح اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید آنها بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: