•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

دادگاه پنج تن از فعالان مدنی در اردبیل برگزار شد

0
290

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه پنج تن از فعالین مدنی (آذربایجانی) در اردبیل روز چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ در شعبه دوم دادگاه انقلاب این شهر برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۳ بهمن ماه ۹۷، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه ۵ فعال مدنی آذربایجانی در شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی قدیمی برگزار شد. اتهام مطروحه علیه این افراد “تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت کشور” عنوان شده است. این افراد طی هفته‌های اخیر به صورت جداگانه به دادگاه احضار شده بودند. رحیم غلامی، عسگر اکبرزاده، علی واثقی، مهدی هوشمند و سعید صادقی‌فر پنج شهروند اردبیلی هستند که در ارتباط با اتهام “تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت داخلی کشور” در این دادگاه که به ریاست قاضی قدیمی برگزار شده بود، حاضر شدند. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران، این افراد با رد اتهامات عنوان شده که بر اساس گزارشات نیروی انتظامی مطرح شده بود، از قاضی دادگاه خواستار ارائه اسنادی درباره نام، اساسنامه، اعضا و زمان تشکیل گروه مذکور شده‌ و عدم وجود این موارد در گزارش نیروی انتظامی را دلیل بر ساختگی بودن این اتهام دانستند.
رحیم غلامی، عسگر اکبر زاده، علی واثقی، مهدی هوشمند و سعید صادقی فر در هفته‌های اخیر طی احضاریه‌های جداگانه‌ای به شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل احضار شده بودند و حقوق بشر در ایران در گزارشات جداگانه احضار این شهروندان را به دادگاه انقلاب اردبیل اطلاع رسانی کرده بود.

لازم به ذکر است این شهروندان در تاریخ ۱۱ تیرماه توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان در رابطه با مراسم قلعه بابک بازداشت و در تاریخ ۱۹ تیرماه با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: