•                  
یک شنبه , ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰
یکشنبه, سپتامبر 19

دادگاه ۱۱نفر از بازداشت‌شدگان تظاهرات دی ماه ۹۶ در شازند اراک برگزار شد

1
405

محمد نجفی.jpgدادگاه ۱۱ نفر از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری دی ماه ۹۶ در شازند اراک، روز ۲۴ اردیبهشت ۹۷ در شعبه ۱۰۲ کیفری اراک برگزار شده است.
به گزارش حقوق بشر در ایران ، دادگاه به پرونده علی باقری، عباس صفری، بهزاد علی بخشی، یوسف شیری، داوود رحیمی، محمد یعقوبی، کیان صادقی، مسعود عاجلو، محمد ترابی، ندا یوسفی و محمد نجفی به اتهام اخلال در نظم عمومی رسیدگی کرده است. محمد نجفی وکیل دادگستری که خود از متهمان است و وکالت افتخاری شش متهم دیگر را نیز برعهده دارد، درباره جلسه دادگاه گفته است : در این دادگاه به اتهام ۱۰ نفر از افراد حاضر رسیدگی و آخرین دفاعیات اخذ شد و چون وکلای اینجانب از زمان دادگاه اطلاعی نداشتند، رسیدگی به دو اتهام بنده یعنی اختلال در نظم عمومی و نشر اکاذیب به زمان دیگری موکول شد. از دی‌ماه گذشته با شروع اعتراضات مردمی شماری از فعالین مدنی اهل شازند و آستانه از جمله کیان صادقی، بهزاد علی‌بخشی، محمد نجفی، علی باقری و عباس صفری توسط نیرو های امنیتی بازداشت شده اند. این بازداشت ها بصورت خاص پس از آن صورت گرفت که این افراد در افشاگری در خصوص نحوه جان باختن یکی از معترضان حوادث اخیر به نام وحید حیدری در بازداشتگاه کلانتری شهر اراک ایفای نقش کردند. بازداشت شدگان کیان صادقی اهل شازند که به اتهام شرکت در اعتراضات و تهیه فیلم و عکاسی در مراسم ختم مادر محمد نجفی بازداشت شده بود با قید کفالت آزاد آزاد شده بود ، همچنین عباس صفری اهل آستانه که در تاریخ ۲۶ دی‌ماه بازداشت شده بود نیز در تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه به قید کفالت موقتا آزاد شده است. همچنین علی باقری از فعالان مدنی شازند که به همراه محمد نجفی در تاریخ ۲۵ دی ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی ، بازداشت شده بود روز پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ با تامین وثیقه به صورت موقت تا زمان برگزاری دادگاه از زندان مرکزی اراک آزاد شد .

لازم به توضیح است ، جمعی از این فعالین مدنى که در اعتراضات دیماه شهر اراک بازداشت و در اداره اطلاعات بازجویی شده بودند روز ٢٢ اسفند پس از احضار به شعبه یک بازپرسی دادگستری شهر اراک به دفاع از اتهامات انتسابی به خود پرداخته بودند .

در اعتراضات اخیر که بعضا با عنوان «اعتراضات دیماه» از آن یاد میشود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند.

طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته شدند، بر اساس اعلام منابع رسمی اعتراضات در بیش از ۸۰ شهر برگزار شد، حدود پنج هزار نفر نیز بازداشت شدند.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتیها اطلاع دقیقی در دست نیست.

1 comment

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: