شنبه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 9

داوود شیری با تودیع قرار وثیقه از زندان تبریز آزاد شد

0
242

حقوق بشر در ایران ـ امروز پنجشنبه ۱۸ خرداد ماه ۱۴۰۲، داوود شیری، فعال ملی مدنی، پس از اتمام بازجویی ها با قید وثیقه از زندان تبریز آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۱۸ خرداد ماه ۱۴۰۲، داوود شیری، فعال ملی مدنی محبوس و بلاتکلیف در زندان مرکزی شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، پس از طی مراحل بازجویی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. این فعال ملی مدنی، اواخر اردیبهشت ماه سال جاری به همراه شماری از شهروندان دیگر در شهر تبریز بازداشت شده بود. 

براساس این گزارش، آزادی داوود شیری، پس از تفهیم اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، توسط بازپرس سیدعلی موسوی اقدم، رئیس شعبه ۱۵ دادسرای عمومی و انقلاب تبریز و با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان، صورت گرفته و این فعال ملی مدنی باید در انتظار دریافت ابلاغیه تشکیل جلسه دادرسی خود باشد. 

همچنین، علیرغم آزادی داوود شیری، با تودیع وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهامات و میزان وثیقه تودیع شده برای آزادی موقت داوود شیری اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، داوود شیری، در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، توسط نیروهای امنیتی در شهر تبریز، بازداشت و برای بازجویی و تشکیل پرونده قضایی به بازداشتگاه امنیتی در آن شهر منتقل و پس از اتمام بازجویی ها به بند قرنطینه در  زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود. 

این فعال ملی مدنی، پیشتر هم در تاریخ ۲۹ فرودین ماه ۱۴۰۲، پس از احضار به شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهر تبریز، محاکمه شد اما اطلاعی از نتیجه آن جلسه دادرسی در دسترس نیست. 

 داوود شیری، در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۱، هنگام خروج از منزل، توسط نیروهای امنیتی در شهر تبریز بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۲ خرداد ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان آزاد شده یود. 

داوود شیری، در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست رحیم حملبر، از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (عضویت در گروه غیرقانونی گاماج) محاکمه و در تاریخ ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۹، از اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) تبرئه و با اتهام (عضویت در گروه گاماج) به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

پس از اعلام اعتراض داوود شیری، در تاریخ ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی، این فعال ملی مدنی را پس از تغییر عنوان اتهامی به (اقدام به عضویت در غیرقانونی گاماج)، به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

داوود شیری، در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸، در پی یورش ماموران اداره اطلاعات تبریز به محل کار وی پس از تفتیش محل کسب و ضبط لوازم شخصی بازداشت و پس از طی‌ مراحل بازجوئی در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸، با تودیع وثیقه آزاد شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی هست که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان در جریان اعتراضات سال ۱۴۰۱ را محکوم کرد. 

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هافعال ترکفعال ملی مدنی داوود شیریداوودشیری فعال ترک آذریداودشیری فعال ترکداود شیری فعال ترک آذربایجانینقض حقوق شهروندی در ایرانفعالان ملی مدنیدادسرای عمومی و انقلاب تبریزداوود شیری فعال ترک آذریداودشیری فعال آذریداود شیری فعال ملی مدنی ترکبازداشتفعالان ترک آذریداوود شیری فعال ملی مدنیداوودشیری فعال آذربایجانیداودشیری فعال آذربایجانیشهر تبریز استان آذربایجان شرقیحقوق بشر در ایرانبازداشت بلاتکلیفیداوود شیریداود شیری فعال ملی مدنیفعالان آذری در ایرانداودشیری فعال ترک آذریشهر تبریز استان آذربایجانشرقیتبریزشهروندان ترک در ایرانداودشیریداودشیری فعال ملی مدنیشهروندان ترکداودشیری فعال ترک آذربایجانیترک های آذربایجانیزندان تبریزفعالان ترکداود شیریداوودشیری فعال ملی مدنیشهر تبریزداود شیری فعال ترکترکهای ایرانزندان مرکزی تبریزفعال ملی مدنیداوودشیریداوودشیری فعال ترکبازداشت بی خبریداود شیری فعال آذریسیدعلی موسوی اقدمنقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر ایرانآزادی با تودیع وثیقهداوود شیری فعال ترکفعال تورکداود شیری فعال آذربایجانیشعبه ۱۵ دادسرای عمومی و انقلاب تبریز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d