دوشنبه , ۲۹ اسفند , ۱۴۰۱
دوشنبه, مارس 20

درخواست کارشناسان سازمان ملل متحد برای توقف حکم حمید احمدی٬کودک-متهم محکوم به اعدام

0
351

hamid-ahmadi-765x510.jpgجمعی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستند تا اعدام حمید احمدی٬ جوان متهم به قتل که در آستانه اعدام قرار دارد را فورا متوقف کنند.

به گزارش  حقوق بشر در ایران٬ حمید احمدی در هنگام ارتکاب به قتل ۱۷ ساله بوده و کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از ایران خواسته‌اند تا مطابق با تعهدات بین‌المللی٬ اعدام آقای احمدی و همه افراد زیر سن قانونی را برای همیشه متوقف کند. حمید احمدی قرار است فردا شنبه ۱۶ بهمن‌ماه در زندان لاکان رشت اعدام شود. این در حالی است که این زندانی در سن ۱۷ سالگی بازداشت و به اعدام محکوم‌شده است. وی در زمان بازجویی دسترسی به وکیل نداشته و اعترافات تحت شکنجه از او گرفته شده است. حمید احمدی، از اهالی شهر سیاهکل، در سن ۱۷ سالگی به اتهام مشارکت در قتل دستگیر شده بود. قوهٔ قضاییه در سال نود و پس از ۴ سال زندانی کردن حمید احمدی و او را به اعدام محکوم کرد. طبق ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی، هرگاه افراد کمتر از هیجده سال، ماهیت جرم انجام‌شده و یا حرمت آن را درک نکنند و یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، به قصاص محکوم نمی‌شوند.

پیش تر سازمان عفو بین‌الملل ضمن «ناعادلانه خواندن دادگاه وی بدون حضور وکیل» و اشاره به اینکه اعتراف به قتل در حین بازجویی در پلیس آگاهی و زیر شکنجه بوده است، خواستار توقف بلادرنگ این حکم شده است.

سازمان عفو بین‌الملل پیش‌تر بارها از صدور حکم اعدام در ایران برای افرادی که زیر سن قانونی مرتکب قتل می‌شوند، انتقاد کرده است. ایران این انتقادها را رد می‌کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.