•                  
شنبه , ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰
شنبه, سپتامبر 18

درخواست ۶۵۰۰ معلم و فعال مدنی برای آزادی محمد حبیبی به کمیسیون آموزش مجلس

0
224

mohmdنامه‌ی ۶۵۰۰ معلم و فعال مدنی با درخواست آزادی محمد حبیبی به کمیسیون آموزش مجلس تحویل داده شد. محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران در اردیبهشت ماه سال جاری، در جریان تجمع معلمان بازداشت شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، روز گذشته نامه‌ای با امضای ۶۵۰۰ معلم و فعال مدنی به مجلس شورای اسلامی تحویل داده شد. امضاکنندگان نامه خواستار آزادی محمد حبیبی (فعال صنفی معلمان) شده‌اند و از کمیسیون آموزش مجلس و همچنین وزارت آموزش و پرورش خواسته‌اند به این موضوع رسیدگی شود. این نامه به کمیسیون‌های مختلف مجلس ازجمله کمیسیون آموزش، مقامات مجلس شورای اسلامی و همچنین وزارت آموزش و پرورش تحویل داده شد. روز گذشته، حسین تاج وکیل مدافع محمد حبیبی اظهار کرد: “پس از اینکه «محمد حبیبی» به همراه دیگران بازداشت شد، سایرین با قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی آزاد شدند و برای موکلم قرار وثیقه صادر شد این در حالی است که فرصتی برای تامین وثیقه به ما داده نشد تا ایشان آزاد شود”. حسین تاج پیش از این در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه در را بطه با این پرونده اظهار کرد: “بعد از فراخوانی که برای بازنشستگان و شاغلین فرهنگیان صادر شده بود، در تمامی ایران تجمعاتی صورت گرفت و بر همین مبنا ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری به مناسبت هفته معلم، عده‌ای از فرهنگیان مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. تجمع کنندگان خواستار مطالبات صنفی شان بودند و خواسته آنها چیزی جز مطالبات صنفی در چارچوب قانون نبوده است”.

وی افزود: “ابتدا ۱۶ نفر از این معلمان از جمله موکلم در زمان تجمع بازداشت شدند ولی پس از حدود چند روز سایرین با قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی آزاد شدند و در حالی که اتهامات همه معلمان اخلال در نظم عمومی و یکسان بود ولی نمی‌دانم که چرا موکلم آزاد نشده است”.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای حبیبی پیشتر در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا گفت: “خانواده آقای حبیبی طی یک ماه اخیر چندین نامه به قوه قضاییه، رییس جمهور و برخی نماینده‌های مجلس نوشته و خواستار انتقال این معلم از زندان تهران بزرگ به زندان اوین شده‌اند، اما با گذشت بیش از یک ماه همچنان پاسخی دریافت نکرده‌اند و با توجه به لغو قرار وثیقه ایشان، آقای حبیبی پس از گذشت ۴۰ روز همچنان به صورت بلاتکلیف در بند قرنطینه ۲ زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود”.

گفتنی است محمد حبیبی از زمان بازداشت تاکنون بدون در نظر گرفتن قانون تفکیک جرائم در شرایطی اسفناک در بند قرنطینه ۲ زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود.

این منبع مطلع پیشتر در خصوص اتهامات آقای حبیبی به هرانا گفته بود: “اتهامات آقای حبیبی “تبلیغ علیه نظام به دلیل یادداشت‌هایشان در کانال کانون صنفی معلمان”، “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات صنفی” و “اجتماع و تبانی به دلیل عضویت در کانون صنفی معلمان” عنوان شده است”.

لازم به یادآوری است پیش تر در تاریخ ۱۵ خردادماه سال جاری سازمان آموزش بین‌الملل در بیانیه‌ای بازداشت محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران را محکوم کرده و خواستار آزادی این معلم زندانی شده بود.

پس از بازداشت و انتقال محمد حبیبی به زندان تهران بزرگ در ابتدا برای ایشان قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی صادر شد که این وثیقه و قرار وثیقه پرونده پیشین، پس از ارجاع پرونده به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب توسط قاضی ماشاالله احمدزاده لغو و قرار بازداشت موقت برای ایشان صادر شد.

پیشتر حسین تاج وکیل محمد حبیبی، از جزئیات پرونده موکلش خبر داد و گفته بود که امیدواریم آموزش و پروش به عنوان نماد مخاطب فعالان صنفی به طور جدی نسبت به پیگیری حقوق این معلم اقدام کند.

لازم به یادآوری است روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ پیرو فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، بسیاری از معلمان بازنشسته و شاغل در شهرهای مختلف ایران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. در تهران تعدادی از تجمع‌کنندگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

چند روز پس از تجمع مورد اشاره، در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه، تمام بازداشت شدگان این تجمع به غیر از محمد حبیبی با تودیع قرار کفالت از زندان اوین آزاد شدند.

لازم به اشاره است، محمد حبیبی فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران پیش‌تر نیز در تاریخ ۱۲ اسفندماه سال گذشته، توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود و پس از گذشت ۴۴ روز مورخ ۲۶ فروردین ۹۷ با تودیع وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: