•                  
سه شنبه , ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, آگوست 3

در قم حدود ۴۵ هزار نفر بی‌سواد هستند / ۱۵۹ هزار بی‌سواد در خراسان رضوی

0
177

1471-300x191.jpgطبق آمار مرکز آمار در سال ۹۰ در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، ۴۴ هزار و ۶۶ نفر در قم از نعمت سواد بی‌بهره‌اند، این میزان ۲ درصد از میانگین کشوری بیشتر است. همچنین در خبری دیگر معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت که ۱۵۹ هزار نفر از جمعیت ۱۰ تا ۴۹ سال این استان بیسوادند.

به گزارش حقوق بشر در ایران  به نقل از مهر، معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش قم گفت: “از ابتدای سال جاری تاکنون هفت هزار و ۱۵۰ نفر در قالب سه دوره در نهضت سواد آموزی قم آموزش دیدند”. محمدرضا قاسمی‌نیا ظهر شنبه در مصاحبه مطبوعاتی که در آستانه هفتم دیماه، سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی برگزار شد، با اشاره به عملکرد نهضت سواد آموزی قم اظهار داشت: “از ابتدای سال جاری تاکنون هفت هزار و ۱۵۰ نفر در قالب سه دوره سوادآموزی، دوره انتقال و تحکیم سواد در نهضت سواد آموزی شرکت کرده‌اند”. وی عنوان کرد: “امسال نهضت سواد آموزی برای هزار و ۱۰۰ نفر اشتغال‌زایی داشته و برای هفت هزار و ۱۵۰ نفر آموزش ارائه می‌دهد که از این تعداد ۶ هزار و ۱۸۲ نفر سوادآموز زن و ۹۶۸ نفر مرد هستند”.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم بیان کرد: “از ابتدای تأسیس نهضت سواد آموزی، ۳۷۰ هزار نفر در قم تحت پوشش برنامه‌های نهضت سوادآموزی قرار گرفته‌اند که از این تعداد ۱۰۰ نفر به عنوان چهره موفق شناسایی شده‌اند که با حضور در کلاس‌های سوادآموزی به دانشگاه و حوزه راه یافته و عضو هیئت علمی شوند و یا در دستگاه دولتی فعالیت کنند”.

۴۴ هزار و ۶۶ نفر در قم بی‌سواد هستند

وی یادآور شد: “طبق آمار مرکز آمار در سال ۹۰ در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، ۴۴ هزار و ۶۶ نفر در قم از نعمت سواد بی‌بهره‌اند و ۹۴ درصد مردم باسواد هستند که این میزان ۲ درصد از میانگین کشوری بیشتر است”.

قاسمی‌نیا ابراز کرد: “تعداد بی‌سوادان گروه سنی ۶ سال به بالا ۸۷ درصد است و این میزان در استان قم یک و نیم درصد از میانگین کشوری در بی‌سوادی گروه سنی عنوان شده بالا‌تر است”.

وی تصریح کرد: “فاصله باسوادی زنان و مردان در کشور ۳ درصد اعلام شده به طوری که مردان ۹۶ درصد و زنان ۹۳ درصد باسواد هستند”.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش قم ادامه داد: “همچنین فاصله باسوادی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در شهر و روستا نیز کم است به طوزی که در شهر ۹۵ درصد و در روستا ۸۹ درصد می‌باشد”.

بی‌سوادی بیش از ۱۳ هزار نفر از اتباع در قم

وی با اشاره به اینکه از میان بی‌سوادان ۱۰ تا ۴۰ سال، ۱۳ هزار و ۸۰۰ نفر اتباع هستند و بیشترین آن‌ها نیز اتباع افغانی می‌باشند، بیان داشت: “در استان قم ۲ هزار و ۷۶۷ نفر اتباع افغانی در فعالیت‌های سوادآموزی شرکت کرده‌اند”.

قاسمی‌نیا تصریح کرد: “در سطح کشور تعداد بی‌سوادان گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر هستند و تعداد بی‌سوادان ۶ سال به بالا (مطلق بی‌سوادی) ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است”.

وی عنوان کرد: “لازم است همه مسئولان اهمیت آموزی آموزش همگانی را دانسته و برای رفع بی‌سوادی برنامه داشته باشند”.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش قم افزود: “دیدار با خانواده معظم شهدا و غبار روبی قبور مطهر شهدا، برگزاری مسابقه انشاء نویسی و کتابت قرآن کریم از جمله برنامه‌های نهضت سواد آموزی به مناسبت سالروز تأسیس نهاد نهضت سواد آموزی است”.

وی افزود: “نهم دی‌ماه مراسم کتابت قرآن مجید در میان سوادآموزان کشور برگزار می‌شود و در این مسابقه سواد آموزان دوره انتقال قران کریم را کتابت می‌کنند”.

قاسمی‌نیا ادامه داد: “این مراسم نهم دی‌ماه ساعت ۹ صبح در دارالقرآن بشارت واقع در شهرک امام حسن بلوار شهید مطهری شمالی، مقابل مدرسه نمونه دولتی شهید غفاری برگزار می‌شود”.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم بیان داشت: “برگزاری مسابقه انشاء نویسی برنامه دیگر نهضت سواد آموزی ویژه سوادآموزان دوره انتقال است. این مسابقه در سطح ناحیه برگزار می‌شود و منتخبان به مرحله استانی و کشوری در صورت حائز رتبه معرفی می‌شوند”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: